kampüs dışı erişim

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mensuplarının; Kütüphanemizle aboneliği  bulunan elektronik bilgi kaynaklarına (veritabanları, e-dergiler, e-kitap) kampus dışından erişimini sağlayan bir sistemdir.  Proxy server adı verilen ayrı bir servis üzerinden erişim sağlanmaktadır.

Üniversitemiz dışından kütüphanemizin üye olduğu elektronik bilgi kaynaklarına erişim hizmetlerinden faydalanmak için kullanılan browser da proxy ayarı yapılması gerekmektedir.

İnternet explorer ayarı

  • Araçlar/İnternet seçenekleri
  • Bağlantılar/Yerel ağ ayarları
  • Otomatik proxy ayarını (http://risc01.ktu.edu.tr/proxy.pac) olarak giriniz.

3G modem ile yapılan bağlantılar için;

 Kullanıcı adı ve şifre

  • Akademik ve idari personel kullanıcı adı olarak e-posta adreslerinin @ işaretinden önceki kısmını (Örneğin bim@ktu.edu.tr için bim)
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri kullanıcı adı olarak öğrenci numaralarını, şifre olarak ta interaktif derse yazılım şifrelerini kullanacaklardır.

 

 

Macintosh Cihazlarında Bulunan Safari Browserı İçin

Safari Ana Menusundan Preferences sekmesine tıklanır.

Advanced sekmesindeki  Proxies menüsünden Change Settings seçilir.

Proxies menusunden Automatic Proxy Configuration  işaretlenir. URL kısmına http://risc01.ktu.edu.tr/proxy.pac yazılır.

 

 

Proxy ayarını direk işletim sistemi üzerinden yapmak için NETWORK ayarlarından ADVANCED tıklanarak ilgili ayarlar yukarıdaki gibi yapılabilir.

 

Kullanıcı adı ve şifre

  • Akademik ve idari personel kullanıcı adı olarak e-posta adreslerinin @ işaretinden önceki kısmını

    (Örneğin bim@ktu.edu.tr için bim)
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri kullanıcı adı olarak öğrenci numaralarını, şifre olarak ta interaktif derse yazılım şifrelerini kullanacaklardır.

 

Proxy Server Kullanımı Hakkında Bilgi

 

Bu hizmeti sadece elektronik bilgi kaynaklarına ulaşmak için kullanınız. Bunun dışındaki kişisel işlemleriniz için bu servisi kullanmayınız. Mevcut ayarlar ile birlikte veritabanı erişimi dışındaki işlemlerinizi bu servis üzerinden gerçekleştirirseniz kampüs networkünde gereksiz bir trafik yaratmış olursunuz. Kaynaklara erişim dışında bu servis için bir takım kısıtlamalar mevcuttur.  Bundan dolayı özel kullanımlar için yapacak olduğunuz işlemler için kullanmış olduğunuz proxy ayarlarını geri almanız yada  Proxy ayarları yapılmamış başka bir browserdan erişmenizi tavsiye ederiz.

Örnek :   
Internet Explorer  (Normal erişim)
Mozilla Firefox  ( Veri tabanları için Proxy ayarı )