endodonti anabilim dalı

Akademik Personel

 
 
 
 
  
Endodonti; insan dişinin morfolojisi, fizyolojisi, patolojisi ve özellikle de pulpa (diş özü), diş kökü ve kök ucunu saran dokularla ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Endodontinin çalışma alanı, diş pulpası, diş kökü ve kökü saran dokuların biyolojisini ve bu dokuları etkileyen hastalıkların ve yaralanma-ların etyolojilerini, teşhislerini ve tedavilerini içerir. 

Endodonti kliniğinde pulpa ve periapikal kaynaklı ağrıların tedavisi, pulpa kaplaması ve amputasyonu gibi vital pulpa tedavileri, kök kanal tedavisi, pulpa kaynaklı patolojik dokuların cerrahi olarak uzaklaştırılması, avulse (yerinden çıkan) dişlerin replantasyonu (yerine konması) ve bilinçli replantasyon işlemleri, endodontik implantlar, renklenmiş diş mine ve dentin dokularının ağartılması ve kök kanal boşluğunu içeren koronal restorasyonlarla ilişkili post ve/veya core restorasyonu gibi tedavi işlemleri yapılmaktadır. Endodonti anabilim dalında lisans düzeyinde eğitim, bilimsel araştırmalar, ve hasta tedavi hizmetleri yürütülmektedir.
 
 
 İletişim Bilgileri

 

Adres

:

Karadeniz Teknik Üniversitesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Endodonti Anabilim Dalı
61080 Kanuni Kampüsü
TRABZON

Sekreter Telefon       

:

0 (462) 377 4769

Poliklinik Telefon

:

0 (462) 377 4775

Faks

:

0 (462) 325 3017

E-Posta

:

dis@ktu.edu.tr