haberler

40. Yıl Mezuniyet Törenimiz Gerçekleşti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin 2021-22 Eğitim-Öğretim yılı mezuniyet töreni KTÜ stadyumunda gerçekleştirildi. 40. dönem mezunlarını vermesi dolayısıyla tören büyük bir coşku ile kutlandı. Törene Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil RAKICI , akademik ve idari personel, protokol üyeleri ile Fakültenin ilk dönem mezunları ve  emekli öğretim üyeleri de katıldı. Yaklaşık bin civarında mezun veren Fakültede gelen aileler tribünleri doldurdu.

Tören, öğretim üyeleri ve mezun olan öğrencilerimizin yürüyüş korteji ile başladı. Programın devamında ise de mezunlar adına Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencisi Betül TÜRKYILMAZ konuşma yaptı. Ardından Dekan Prof. Dr. Uğur KAYA ve Rektör Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI konuşma yaptılar. Ayrıca Fakültenin ilk mezunlarından olan Eyyüp ERGAN’a gerçekleştirdiği konuşma ardından Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürü Prof. Dr. Tülay İlhan NAS tarafından teşekkür belgesi ve diploması takdim edildi.

Rektör ÇUVALCI yapmış olduğu konuşmasında; “Ülke ve dünya sorunlarına karşı duyarlı, çok yönlü ve açık görüşlü olun. Tek değişmeyenin değişimin kendisi olduğunun bilinciyle hareket edin. İlkeniz hayat boyu öğrenmek olsun. Aklın ve bilimin rehberliğinde sürekli kendinizi yenileyin” dedi.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Uğur KAYA ise; törene katılan tüm konuklara teşekkür ettikten sonra, bugüne kadar 30.000 mezun verdiklerini ve bugün de bu sayıya 1.234 mezunu ilave etmenin sevincini yaşadıklarını belirterek konuşmasına başladı. Konuşmasının devamında ise bu yılki törenin 40. Tören olması nedeniyle öncekilerden farklı olduğunu ifade ettikten sonra, “ Bugün burada bundan tam 40 yıl önce mezun olan ve güzel ülkemizin dört bir yanında akademisyen, bürokrat, başarılı iş adamı olarak hizmet eden ve bizler için bir elçi ve gurur kaynağı olan değerli ilk mezunlarımız ile bu mezunlarımızın yetişmesinde önemli katkıları olan emekli öğretim üyelerimiz de bizimle birlikteler. Çok yoğun programlarına rağmen davetimize icabet eden bu özel misafirlerimizi en içten duygularımla selamlıyor ve bir kez daha hoş geldiniz diyorum” dedi.

Mezun öğrencilerine katkıları dolayısıyla akademik, idari personel ile mezunların ailelerine teşekkür ettikten sonra Dekan konuşmasının son kısmında mezunlara hitaben “Dört zorlu yılı başarıyla tamamlayıp, mezun olma aşamasına gelmenizden dolayı hepinizi en içten duygularımla tebrik ediyorum. Ailelerinizden uzakta, birçok zorluğa katlanarak, zorlu üniversite eğitimi sürecinden geçtiniz. Şimdi Türkiye’nin en güçlü üniversitelerinden birisinden mezun olmanın haklı gururunu yaşayabilirsiniz.    Bu köklü kurumda, kuruluş tarihinden bugüne kadar nitelikli eğitimden hiç ödün verilmemiştir. Şu an farkında olmasanız da gireceğiniz kurum sınavlarında, yapacağınız iş başvurularında Fakültemizin size kazandırdığı yetkinliğin değerini daha iyi anlayacaksınız. Dolayısıyla bugün size verilen diplomalar, bu kaliteli eğitimin bir nişanesi ve inşallah arzu ettiğiniz iş yaşamının da anahtarı olacaktır.  Bu anahtarı kullanırken ülkemize, milletimize, ideallerinize olan sadakatinizi asla kaybetmemenizi istirham ediyorum. Meslek hayatınızda, hakkıyla, alın teriyle, ahlaki ilkelere riayet ederek kazanmanın çabası içinde olacağınıza inancımız tamdır.” ifadeleri de konuşmasını tamamladı.

Fakültenin ilk mezunları adına konuşan Trabzon Ticaret Odası Başkanı Eyyüp ERGAN ise, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ sözünün bizlere gösterdiği ilim adresleri içinde bu fakültenin de olduğunu görmek bizleri hem mutlu ediyor hem de gurur veriyor.  Bu heyecan ve gurur ile Türk Devleti’ni güçlü, Türk Milleti’ni mutlu kılma adına hepimize görevler düşüyor. Ama geleceğimizin teminatı olan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni muassır medeniyetler seviyesine çıkarıp dünyanın ekonomisinden kültürüne, sosyal yaşantısından sporuna kadar en gelişmiş ülkeleri arasına girmesine öncülük etmede gençleri daha büyük görevler bekliyor.” dedi.

2021-22 eğitim-öğretim yılı mezunları adına konuşan TÜRKYILMAZ ise, “4 yıl önce çıktığımız bu yolu bugün burada sonlandırıyoruz, mezun oluyoruz. Yorucu vize ve final haftalarını bizi sabahlatan projeleri geride bırakıyor, yeni bir yola çıkıyoruz. Her sonun bir başlangıcı olduğu gibi mezuniyetimizin akabinde bizleri yeni bir hayat bekliyor. Yeni mezun olarak yaşayacağımız sorunlar olsa da eğitim hayatımız boyunca edindiğimiz bilgi ve tecrübeler bizleri daha ileri taşıyacağından eminim. Bugün burada bulunan mezun arkadaşlarımızın sorumluluk bilincini göz ardı etmeden ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için faydalı işler yapacaklarına ve gelecek nesillere örnek olacaklarına gönülden inanıyorum” dedi.

Bölüm bazında dereceye giren öğrencilere plaket ve hediye takdimi sonrasında bütün öğrencilere ayrı ayrı mezuniyet belgeleri verildi. Kep atma töreninin ardından öğrenciler müzik eşliğinde eğlendiler.

Mezuniyet Törenimiz ile ilgili daha fazla görsele ulaşmak için