başkanın mesajı

Değerli öğrencilerimiz,

20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 sayılı kanunla Ankara ve İstanbul dışında kurulan ilk üniversite olma özelliği taşıyan Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan İnşaat-Mimarlık Fakültesi 2 Aralık 1963 tarihinde eğitim-öğretime başlamıştır. 1968 yılında da ilk mezunlarını vermeye başlamış ve günümüze kadar da devam etmektedir. İnşaat Mühendisliği Bölümü olarak misyon ve vizyonumuzu sürekli olarak geliştirerek yurt içinde ve yurt dışında üstün başarılarımızla akademik ve mühendislik faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

22 Profesör, 5 Doçent, 11 Dr. Öğretim Üyesi, 2 Öğretim Görevlisi, 19 Araştırma Görevlisi ve 14 idari personelden oluşan dev akademik kadromuzla hem eğitim-öğretim hem bilimsel çalışmalar hem de mühendislik sorunlarının çözümünde aktif rol oynamaktayız.

Bölümümüz; ana bina, bilgisayar laboratuvarı, yapı ve malzeme laboratuvarı binası, hidrolik laboratuvarı binası, geoteknik ve ulaştırma laboratuvarı binası, yapı sağlığı izleme laboratuvarı binası ile en büyük kapalı alana sahip inşaat mühendisliği bölümlerinden ilk sıralarda yerini almaktadır. Bu laboratuvarlarda akademik çalışmaların yanı sıra teorik derslerin pekiştirilmesi amacıyla öğrencilerimizin birebir aktif görev aldıkları deneyler yapılmaktadır.

Öğrenci etkinliklerimizle de hep ön plandayız. Öğrenci yarışmalarında aldığımız dereceler öğrencilerimize verdiğimiz değerin ve desteğin birer kanıtıdır. Öğrenci kulübü olarak da Genç-İMO ve İnşaat Kulübü aktif olarak çalışmakta, söyleşiler, teknik ve sosyal içerikli geziler düzenlemektedirler. Ayrıca mezunlarımızla 2015 yılında kurduğumuz mezunlar derneğimiz (İMDER) ile bağlantımızı koparmadık. Meslek odamızla sürekli temas halindeyiz. Öğrencilerimizin bitirme projelerinde dış danışman olarak destek ve görüş almaktayız.

Bölümümüz, Üniversitemizin kalite güvence politikası (https://www.ktu.edu.tr/yonetim/kalitepolitikamiz) gereği olan kurum dışı değerlendirmeleri önemsemektedir. Bu kapsamda, Bölümümüz MÜDEK tarafından akredite edilmiştir (https://www.mudek.org.tr/tr/akredit/akredite2022.shtm).

Çift Anadal ve Yan Dal programlarından faydalanmak isteyen öğrencilerimiz Mühendislik Fakültesine bağlı bölümlerden herhangi birinde, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde ve Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nde Çift Anadal programıyla ikinci bir diploma hakkı edinebilir veya Yan Dal ile ikinci bir programın sınırlı sayıdaki derslerini alarak sertifika almaya hak kazanabilirler (https://www.ktu.edu.tr/dosyalar/oidb_a92ec.pdf).

Siz değerli öğrencilerimize gerek akademik gerek çalışma hayatınızda ihtiyaç duyacağınız bilgi ve becerileri kazandırmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek amacıyla yoğun bir şekilde çalıştığımızı ve sizlere her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi isterim.

Türkçe (https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=106210371) ve İngilizce (https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=106211069) eğitim programlarımızla, köklü üniversite ve köklü bölüm geleneğimizle sizlerin Ülkemize ve ailelerinize faydalı olmanız için İnsan, Bilim ve Evren kavramlarını ambleminde barındıran (https://www.ktu.edu.tr/kik/kurumsalkimlikrehberi) kurumsal kimliğe sahip bir üniversitenin bel kemiği olan bölümümüze davet ediyorum.

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Şevket ATEŞ

Bölüm Başkanı