duyurular

21

Ağustos

120 Kişiye "Ön Büro Elemanı, Kat Hizmetleri Görevlisi, Satış Elemanı, Ön Muhasebe ve Dış Ticaret Uzmanlığı" Eğitimi - "Let's NEET Up!"

İşletme Bölümü

120 Kişiye "Ön Büro Elemanı, Kat Hizmetleri Görevlisi, Satış Elemanı, Ön Muhasebe ve Dış Ticaret Uzmanlığı" Eğitimi - "Let's NEET Up!" 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, uygulamaya başladıkları proje kapsamında istihdamda ve eğitimde olmayan 15-29 yaş arasında en az yüzde 50'si kadınlardan oluşacak 120 gence ücretsiz mesleki eğitimler verileceğini ifade ederek, "Ön Büro Elemanı, Kat Hizmetleri Görevlisi, Satış Elemanı, Ön Muhasebe ve Dış Ticaret uzmanlığı alanlarında verilecek eğitimleri ve sınavları başarıyla tamamlayanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecektir. Ayrıca 120 genç katılacakları her eğitim günü için 10 euro harcırah alacaktır" dedi.

YÜKSEK İŞ POTANSİYELİNE SAHİP SEKTÖRLER

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın koordinatör ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın ortağı olduğu NEET PRO kapsamındaki "Let's NEET Up!" isimli projenin faaliyetlerine başladıklarını ifade ederek, "Bu projeyle mesleki eğitim, iş başı eğitim ve bireysel eylem planlarıyla Trabzon'da yüksek iş potansiyeline sahip konaklama, seyahat, pazarlama, perakende, muhasebe ve finans alanlarında ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücü için eğitimde ve istihdamda bulunmayan gençlere yetkinlik kazandırmak amaçlanmaktadır" diye konuştu.

"BAŞVURULARI BEKLİYORUZ"

Çelebi, proje kapsamında 15-29 yaş arası en az yüzde 50'si kadınlardan oluşan, istihdamda ve eğitimde olmayan 120 gence yönelik Ön Büro Elemanı, Kat Hizmetleri Görevlisi, Satış Elemanı, Ön Muhasebe ve Dış Ticaret uzmanlığı alanlarında ücretsiz mesleki eğitimleri verileceğini ifade ederek, "Başvurular Ağustos ve Eylül ayında tamamlanacak olup 2023 Ekim ayından itibaren 120 gencin eğitim sürecine başlanacaktır. Eğitimde ve istihdamda olmayan gençlerimizin başvurularını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Başvuruların Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın 5. katında yer alan Proje Koordinasyon Ofisi'nde Proje Koordinatörü Belemir Birinci'ye ulaştırılabileceği veya +90 (0462) 326 70 80 - 258 numaralı telefondan iletişime geçilebileceği belirtildi.

"ÖNÜMÜZDEKİ TURİZM SEZONU İÇİN NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLECEK"

Başkan Çelebi, projenin önümüzdeki turizm sezonuna hazırlık niteliği taşıdığına da dikkat çekerek, "Turizm kenti olan Trabzon'da kalifiye eleman ihtiyacı her geçen gün artıyor. Nitelikli turizm nitelikli elemanla olur. Eğitim vereceğimiz mesleklerin büyük bölümü turizm sektöründe görev alabilecek gençlerimizin yetiştirilmesine olanak sağlayacak" dedi.

GÜNLÜK 10 EURO HARCIRAH VERİLECEK

Proje kapsamında verilecek eğitimler şöyle:

En az ilkokul mezunu 20 adaya Kat Hizmetleri Görevlisi alanında 45 gün / 356 saat mesleki ve 8 gün süreyle işbaşı eğitimi,

En az lise mezunu olan 30 adaya Ön Büro Personeli alanında 80 gün / 632 saat mesleki ve 12 gün süreyle işbaşı eğitimi,

En az lise mezunu olan 20 adaya Ön Muhasebe Personeli alanında 45 gün / 357 saat,

En az lise mezunu 30 adaya Satış Elemanı alanında 40 gün / 305 saat,

En az ön lisans mezunu olan 20 adaya Dış Ticaret Uzmanı alanında 10 gün / 80 saat ücretsiz mesleki eğitimler verilecektir.

Ayrıca, 120 kişi Etkili Konuşma ve Sunum (5 gün / 40 saat) seminerine ve Motivasyon ve Kararlılık, Özsaygı, Özgüven (1 gün / 8 saat) seminerlerine katılacaklardır. 120 genç katılacakları her eğitim günü için 10 Euro harcırah alacaktır.

İŞKUR İLE BİREYSEL EYLEM PLANI

Proje kapsamındaki tüm adaylar eğitimlere başlamadan önce İŞKUR'a kaydedilecektir. Eğitimlerini tamamlayarak Mesleki Yeterlilik Belgesini alan adaylar, İŞKUR'un bir aylık Bireysel Eylem Planı (BEP) sürecine dâhil edilecektir.

Bu aşamada, Trabzon İŞKUR İş ve Meslek Danışmanları NEET adaylarına özel bir plan geliştirecek ve adayların iş arama süreçlerine sistematik bir şekilde destek olacaklardır.

Her aday için gerektiği takdirde toplam dört kez gerçekleştirilecek olan Bireysel Eylem Planı sürecinde, NEET adayları İş Arama Ödeneği olarak katıldıkları her BEP için 50 Euro ödenek alacaktır. Proje kapsamında, şehir dışında iş bulan ve işe resmi olarak başlayarak belgeleyen 6 kişiye bir defaya mahsus olmak üzere taşınma masraflarına katkıda bulunmak üzere 200 Euro taşınma yardımı ödenecektir.