duyurular

03

Ekim

Erasmus+ İngilizce Dil Sınavı Başvuruları Başladı

İşletme Bölümü

25 EKİM 2023 TARİHİNDE DÜZENLENECEK ERASMUS+ İNGİLİZCE DİL SINAVI HANGİ FAALİYETLER İÇİN KULLANILIR?

2023-2024 akademik yılı güz dönemi içerisinde açılacak Erasmus+ faaliyet çağrılarına başvuruda bulunarak programdan faydalanmak isteyen öğrenciler için bu dil sınavına katılım zorunludur. Bu sınavdan alacağınız sonuç ile 2023-2024 akademik yılı güz dönemi içerisinde açılacak ve şartlarına uygun olduğunuz tüm faaliyet türlerine başvuru yapabileceksiniz.
 UYARILAR
 

Erasmus+ Öğrenci Öğrenim Hareketliliği Hakkında Uyarı: 2023-2024 akademik yılı güz dönemi içerisinde bu faaliyet türü için başvuru alınmayacaktır. Bu faaliyet türüne başvuru yapacak öğrencilerin 25 Ekim 2023 tarihindeki dil sınavına değil, önümüzdeki bahar dönemi başında düzenlenecek olan dil sınavına katılmaları gerekecektir.

* Taban Puan Uygulaması Hakkında: Erasmus+ dil sınavına uygulanan sabit bir taban puan yoktur. Taban puan değişkendir. Aşağıda listelenen başvuru dönemlerinin seçim sonuçlarıyla birlikte belirlenecek taban puan daha sonra ilan edilecektir. Taban puan sadece yazılı sınava uygulanır. Yazılı sınav için ilan edilecek taban puanı geçemeyen öğrenciler elenir. Dinleme sınavı için taban puan uygulanmaz. Her bir başvuru dönemi için mevcut bütçe dikkate alınarak farklı bir taban puan uygulanabilir.
 DİL SINAVI SONRASI BAŞVURU TAKVİMİ

Dil sınavı düzenlendikten sonra başvuru takvimi aşağıdaki şekilde olacaktır. Dil sınavından alınacak puanlar sadece aşağıda yer alan Erasmus+ Öğrenci Staj Hareketliliği ve Erasmus+ UZEM Konsorsiyumu Staj Hareketliliği başvurularında kullanılabilecektir:

3 Kasım 2023 – 17 Kasım 2023 / Erasmus+ Öğrenci Staj Hareketliliği 2023 Projesi 1. Başvuru Dönemi: 25 Ekim 2023 tarihli sınava katılan öğrenciler bu faaliyet türüne başvuru yapmaları ve listelerde aday olarak yer almaları halinde, önümüzdeki yaz döneminde veya şartları uygunsa yaz dönemi sonrası proje bitiş tarihine kadar Erasmus+ kapsamında staj yapabileceklerdir. Proje bitiş tarihi 2025 yılının Temmuz ayı sonudur.(31-07-2025) Bu faaliyet türünden faydalanmak istiyorsanız, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ilgili tarih aralığında ilan edilecek Erasmus+ Staj Hareketliliği başvuru döneminde online başvuru yapmanız gerekecektir. Lütfen web sayfamızdaki ve sosyal medya hesaplarımızdaki duyuruları takip ediniz.

27 Kasım 2023 - 11 Aralık 2023 / * Muhtemel 2022 Projesi Erasmus+ Öğrenci Staj Hareketliliği 3. Başvuru Dönemi :  Bu başvuru döneminin açılıp açılmayacağı henüz kesinlik kazanmamıştır. Bu başvuru döneminin açılması halinde, 25 Ekim 2023 tarihinde sınava giren öğrenciler, bu faaliyet türüne başvuru yaparak listelerde aday olarak yer alırlarsa, öğrencilik şartları dönem içerisinde staj yapabilmeye uygunsa(lisansüstü tez aşamasında olan veya dönem içerisinde derslere devam zorunluluğu olmayan öğrenciler) 2024 yılı Temmuz ayı sonuna kadar(31 Temmuz 2024) Erasmus+ kapsamında staj yapabileceklerdir. Faaliyetler en geç proje bitiş tarihine kadar gerçekleştirilebilir.

8 Ocak 2024 – 22 Ocak 2024 /  * Muhtemel 2023 Projesi UZEM Konsorsiyumu-Erasmus+ Öğrenci Staj Hareketliliği Başvuru 1. Başvuru Dönemi (Sadece Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümleri öğrencileri içindir) : Bu başvuru döneminin açılıp açılmayacağı henüz kesinlik kazanmamıştır. Bu başvuru döneminin açılması halinde, 25 Ekim 2023 tarihinde sınava giren öğrenciler, bu faaliyet türüne başvuru yaparak listelerde aday olarak yer alırlarsa, önümüzdeki yaz döneminde veya şartları uygunsa yaz dönemi sonrası proje bitiş tarihine kadar Erasmus+ kapsamında staj yapabileceklerdir. Proje bitiş tarihi 2025 yılının Temmuz ayı sonudur.(31-07-2025)

* ÖNEMLİ UYARI 1: Sınav sonuçları güz dönemi içerisinde açılacak başvurular için geçerli olup, ikinci bir sınav yapıldığında geçerliliğini kaybedecektir. Sınav yeri, günü ve saatinde veya yukarıda ilan edilen başvuru tarihi aralıklarında değişiklik yapılabilir. Olası bir değişiklik durumunda bu web sayfasından öğrencilere duyuru yapılır.

* ÖNEMLİ UYARI 2: An itibariyle 1. sınıfta olan veya hazırlık sınıfında olup da henüz akademik ortalaması oluşmayan öğrencilerin, bu başvuru döneminde Erasmus+ programından faydalanmaları mümkün değildir. Bu durumda olan öğrencilerin önümüzdeki bahar döneminde açılacak bir sonraki başvuru döneminde akademik ortalamaları oluştuktan sonra başvuru yapmaları gerekecektir.. Akademik ortalamaları 1. sınıf sonunda oluşacak örneğin Tıp Fakültesi öğrencilerinin ise en erken 2. sınıfın başında akademik ortalamaları oluştuktan sonra başvuru yapmaları gerekecektir. Akademik ortalaması oluşmamış öğrenciler başvuru yapıp sınava girseler bile henüz akademik ortalamaları olmadığı için değerlendirmeye alınamayacaklardır.  
 GÖRSEL BAŞVURU REHBERİ

Dil sınavı başvurusuyla ilgili sürecin anlatıldığı görsel rehber için tıklayınız.
 

Kaynak: https://www.ktu.edu.tr/ofinaf/duyuru/25-ekim-2023-tarihli-erasmus-ingilizce-dil-sinavi-basvurulari-baslamistir