duyurular

25

Nisan

İŞKUR Staj Portalı

İşletme Bölümü

İŞKUR Staj Portalı lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin özel sektör işyerlerinde durumlarına uygun açık staj pozisyonlarını görmeleri ve işverenlerin de talep ettikleri staj pozisyonlarında aradıkları nitelikteki stajyer adaylarının firmalarında staj yapma imkanı sağladığı diğer İŞKUR hizmetleri gibi tamamen ücretsiz bir platformdur. (Erişim için Bkz: https://staj.iskur.gov.tr/)

Staj yapmak isteyen öğrencilerin İŞKUR'a kayıtlı olmaları gerekir. İşarayan olarak kayıtlı olup olmadığınızı başvuruyu başla butonuna basarak gideceğiniz ekranda sorgulayabilir ve kolay bir şekilde işarayan kaydınızı oluşturup staj portalı kullanım klavuzu ve yönergeleri takip ederek staj portalı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler başvurabilir ?

Açık staj pozisyonunda öngörülen başvuru kriterlerine uyan tüm lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencileri staj ilanlarına başvurabilmektedir.

Değerlendirme nasıl yapılacak ?

Stajyer adayı sistem üzerinden tüm ilanları görerek niteliklerine uygun olan ilanlara başvuru yapabilmektedir. İşverenler başvuran stajyer adayları arasından uygun gördüğü kişileri görüşmeye davet etmektedir.

Sistemdeki staj ilanlarına kaç gün içinde başvuru yapmam gerekiyor ?

Staj ilanları yayınlandıkları tarihten itibaren en az 1, en fazla 90 gün olacak şekilde yayında kalabilmektedir. 90 günlük süre İŞKUR tarafından parçalı olarak en fazla 120 güne kadar uzatılabilmektedir.

Staj süresi kaç gün olacak ?

Staj süresi başvurulan staj pozisyonlarına göre farklılık göstermektedir.

Staj sürecinde sigortam karşılanacak mı ?

Evet, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 5/b maddesi kapsamında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası bağlı olduğunuz eğitim kurumu tarafından yapılacaktır.

Başvuru sonucunda firmalardan teklif gelmesi halinde o firmada staj yapmak zorunda mıyım ?

Böyle bir zorunluluğunuz yoktur.

Staja katılamayacak olmam durumunda staj başvurumu iptal edebilir miyim ?

Staja katılmama durumunda başvurunuzu iptal edebilirsiniz.