mezunlarımızdan

MEZUNLARIMIZDAN...

Birgül META

2004, Maliye ve İşletme Bölümleri Çift Anadal Mezunu Dünya Bankası - Kıdemli Kredi Risk Uzmanı

Merhabalar! Karadeniz Teknik Üniversitesi Maliye ve İşletme bölümlerinden çift ana dal yaparak 2004 yılında mezun olduktan sonra Hazine Uzmanı olarak 2004-2010 yılları arasında Hazine Müsteşarlığında çalıştım. Sonrasında Amerika`da George Washington Üniversitesinde Finans Yüksek Lisans programını tamamladım. Şu anda Amerika`da Dünya Bankasında kıdemli kredi riski uzmanı olarak çalışmaya devam etmekteyim. İletişim kurmak isterseniz bmeta@worldbank.org adresimden bana ulaşabilirsiniz

 

İlker Murat AR

2003, İşletme Bölümü Mezunu |  T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Genel Müdür

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldum. Ardından İşletme Ana Bilim Dalı’ndan doktora derecesini alarak akademik hayata da mezun olduğum bölümde devam ettim. Kamu kurumlarında çeşitli görevlendirmeler sonrasında halen T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Çok severek okuduğum ve mezunu olmaktan gurur duyduğum Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nün, sağladığı mesleki bilginin yanı sıra sunduğu sosyal ve sportif imkanlar ile kişisel gelişimimize de çok önemli katkılar sağladığını belirtmek isterim. Bu vesileyle, üzerimizde büyük emekleri olan başta İşletme Bölümü’ndeki Hocalarımız olmak üzere tüm Fakülte mensuplarına şükranlarımı sunarım.

 

Cihan ÇELİK

2007, İşletme Bölümü Mezunu T.C. Adalet Bakanlığı – İdari Hakim

“Merhabalar, KTÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra 2013 yılı idari hakimlik sınavını kazandım. 2014 yılında Trabzon hâkim adayı olarak mesleğe başladım. 2015-2020 yılları arasında İstanbul idare Mahkemesi üyesi olarak çalıştım. Halen Erzurum idare mahkemesi üyesi olarak görev yapmaktayım."

 

Lokman ERCİN


2004, İşletme Bölümü Mezunu |  Danone – Türkiye Satış Müdürü

"Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldum. 2004-2009 yılları arasında Pepsi de Satış yöneticisi ve Ticari pazarlama yöneticisi rollerinde görev yaptım. 2010 yılında Danone’de çalışmaya başladım. Farklı bölgelerde sırasıyla; Bölge yöneticisi, bölge müdürü, bölgeler müdürü pozisyonlarının ardından Mart 2022 itibariyle Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapmaktayım. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümünde okuduğum dönemde İşletme Kulübü faaliyetleri sayesinde  akademik bilginin yanında; organizasyon yapabilme, ekip çalışması ve network anlamında emsalsiz birikimler sağladım. Tüm öğrenci arkadaşlarıma da önerim akademik başarının yanında; Staj, yabancı dil ve kulüp faaliyetlerine de katılmayı ihmal etmemeleri olacaktır. Tüm hoca ve öğrenci arkadaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım."

 

Yaman ALKADRİ

2023, İşletme Bölümü Mezunu | Bölüm Birincisi

"İşletme bölümüne katılacak değerli arkadaşlarım,

Öncelikle hepinizi tebrik ederek yazıma başlamak istiyorum. Bildiğiniz üzere gün gittikçe yaşadığımız dünyanın şartları daha karmaşık hale geliyor ve bize yüklenen yükümlülükler artırıyor. Bu değişimin farkında olmayan bireyler maalesef bu zor şartlara ayak uyduramayarak hem maddi hem de manevi sorunlara maruz kalıyor. Bu yüzden herkesin belirlediği hedef için gerekli olan becerileri edinerek kendini hazırlaması ve bu şartlarda başarılı olmaya çalışması gerekir.

İşletme bölümü öğrencileri olarak ilk senede göreceğiniz dersler, sizlere işletmedeki fonksiyonların genel işleyişini ve bu fonksiyonların birbirleriyle nasıl bir ilişki içinde olduğunu gösterecektir. Bu yılın sonuna kadar herkesin belli bir alanı seçmesi (Muhasebe mi? Pazarlama mı? Yoksa yönetim ve organizasyon mu?. vs.) ve bu alanla ilgili seçmeli derslere girmesi yararına olacaktır.

Benim tecrübeme göre bu bölümde nasıl başarılı olunur sorusuna naçizane bazı tavsiyelerim olacak.
Bu yolculuğun başlangıcı derslere düzenli olarak girmek ve kendi notunuzu tutmak. Derste anlamadığınız veya sıkıntı yaşadığınız bir konu olursa hocanıza mutlaka sorun, hocaya soramadıysanız bölümdeki araştırma görevlilerine gidip istediğiniz soruyu sorabiliyorsunuz (eğitim kadrosu çok anlayışlı yeter ki ilk adımı siz atın ve onlardan yardım isteyin). Dersleriniz bitince o gün tuttuğunuz notları temize çekin ve bunu yaparken anlamadığınız bir şey kalırsa ilgili kitaba bakarak o günkü derslerin cebinizde olduğundan emin olun. Bu süreç bazılarına çok zor ve zaman alıcı gelebilir ama emin olun en fazla 2 ile 3 saat arasında bütün konuları tamamlayabilirsiniz. Vize ve final döneminde kendi notunuzdan çalışıp sıkıntı yaşadığınız yerleri kitaptan tekrar okursanız okul dersleriyle ilgili işiniz tamamdır. Okulda göreceğiniz dersler size iş hayatı ile alakalı gerekli ipuçlarını verecek ama bunlar yeterli olmayabilir.

Yaşadığımız dünyanın sürekli değişimine ayak uydurmamızı sağlayacak şey sürekli öğrenmedir. Eskiler için özellik olan bazı beceriler bizim için gereklilik oldu. Temel düzeyde de olsa yabancı dil, bilgisayar kullanımı, bilişim teknolojileri ve yapay zeka hakkında fikir sahibi olmak bir işletme öğrencisi için olmazsa olmazdır. Bunları 4 yıllık lisans eğitimi sürecinizde yayarak fikir sahibi olabilirsiniz. Artık kursa gitmenize bile gerek yok, internette her şeyi bulabilirsiniz. Tabii ki bazen sıkılabilirsiniz, yorulabilirsiniz ama mutsuzluğa ve ümitsizliğe kapılmadan hedefinizi hatırlayarak kendinizi motive edebilirsiniz.

Çok uzatmadan bir konuyu tekrar hatırlatmak istiyorum; bu sürecin en önemli aşaması ve size rotanızı oluşturmanızı sağlayacak şey, ilk yılın sonuna kadar hedefinizi belirlemek ve ona göre planlama yapmaktır (Akademisyen mi, mali müşavir mi, pazarlamacı mı, yönetici mi… vs).

İnanın bu 4 yıl çok hızlı bir şekilde geçer ve herkes ektiği tohumların meyvesini toplamaya başlar. Belli bir hedef doğrultusunda derslere girerek, not tutarak, fikir alışverişi yaparak, arkadaş edinerek ve birbirinize yardımcı olarak çok keyifli bir lisans hayatı geçirebilirsiniz. Hepinize başarılar diliyorum."