sıkça sorulan sorular

Sıkça sorulan sorular

Genel Sorular

1)bilgi yönetim sistemini (BYS) nasıl kullanabilirim?

-KTÜ Bilgi Yönetim Sistemi sayfasında yer alan “öğrenci” sekmesinden kullanıcı adınız ve şifrenizle birlikte bilgilerinize erişebilirsiniz.

BYS linki https://bys.ktu.edu.tr/#

2)BYS sistemine girişte kullanıcı adı ve şifre nedir?

-Öğrencilerimiz sisteme girişte öğrenci numaraları ve öğrenci işleri daire başkanlığı tarafından kendilerine verilen öğrenci şifrelerini kullanacaklardır.

3)Öğrenciler ile ilgili yönetmelik ve yönergelere nasıl ulaşabilirim?

-Aşağıdaki link aracılığıyla yönetmelik ve yönergelere erişebilirsiniz.

Link https://www.ktu.edu.tr/oidb/kurumicimevzuat

4) Kampüs içerisinde kablosuz internet ağına nasıl bağlanabilirim?

-Kampüs içerisinde kablosuz interneti kullanabilmek için eduroam kablosuz yayınına bağlanmalısınız. Bu bağlantıyı gerçekleştirebilmeniz için kullandığınız cihazda gerekli olan ayarları yapmanız gerekmektedir. Bu ayarlar “https://www.ktu.edu.tr/bilgiislem/eduroam” web sitesinde ayrıntılı olarak yer almaktadır. Öğrenciler kullanıcı adı olarak: öğrenci_no@ktu.edu.tr, şifre olarak da bilgi yönetim sistemine dahil oldukları şifreyi kullanacaklardır.

5) E-posta adresimi nasıl edinebilirim ?

Microsoft Live edu projesi kapsamında öğrencilerimize @ogr.ktu.edu.tr uzantılı e-posta adresleri tahsis edilmiştir. E-posta adresleriniz öğrenci_Numarası@ogr.ktu.edu.tr şeklindedir.

6) Kampüs kartımı Kaybettim, ne yapabilirim?

Kampüs kartı için https://kampuskart.ktu.edu.tr/User/Login adresinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

7) Kampus kartımı nereden alabilirim?

Kampüs kartı için https://kampuskart.ktu.edu.tr/User/Login linkinden başvuru yapmanız gerekmektedir. TC kimlik numaranız ve BYS şifreniz ile giriş yapabilirsiniz

8) Diplomamı  kaybettim, yenisi  için  ne  yapmalıyım ?

Diplomasını kaybedenlere bir defaya mahsus olmak üzere diploma düzenlenmektedir. Bunun için gazeteye  kayıp ilanı  veriniz. Gazete, nüfus cüzdanı fotokopisi   ekli  dilekçenizle  KTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı‘ndaki Diploma  Bürosuna   başvurunuz.

 

Sınavlar

Sınav kurallarına nereden ulaşabilirim?

Fakülte web sayfasından ulaşabilirsiniz. /dosyalar/iibf_526dc.pdf

1) Dersin ara sınavına (vizeye) giremedim. Ne yapmalıyım?

Mazereti nedeniyle ara sınava (vize) giremeyen öğrencilere mazeret sınavı hakkı verilir.  Bunun dışında başka hiçbir sınav ve yarıyıl içi çalışmaları için mazeret sınav hakkı verilmez.

Mazeret sınavı yapılması, ilgili bölüm başkanlığı veya yüksekokul müdürlüğünce karara bağlanır. Hastalık nedeniyle sınavlara giremeyen öğrencilerin, sağlıkla ilgili mazeretlerinin kabul edilmesi için sağlık raporlarının Üniversitenin sağlık kuruluşlarından veya diğer sağlık kurum ve kuruluşlarından alınmış olması gerekir. Raporlu olan öğrenciler raporlu oldukları süreler içerisinde derslere devam edemezler, sınavlara giremezler. Raporlu olduğu halde sınavlara giren öğrencinin sınavı değerlendirilmez, o sınavdan sıfır not almış sayılır.

2) Mazeret sınavına nasıl girebilirim?

Öğrenci, mazeret belgesini mazeretin bitiş tarihini izleyen yedi gün içerisinde kayıtlı olduğu birime verir. Bu sürenin dışında yapılan başvurular işleme konulmaz. Mazeret sınavlarına girmeyen öğrencilere yeni bir mazeret sınavı yapılmaz.

3)Final Sınavına girmedim. Bütünleme sınavına girebilir miyim?

-Evet girebilirsiniz. Bütünleme sınavına girebilmek için Bütünleme sınavına girebilmek için; sınavların yapılacağı eğitim-öğretim yılında ilgili derslere yazılım yapmak ve bu derslerin yarıyıl sonu sınavına girebilme şartlarını yerine getirmiş olmak zorunludur.

4) Mezuniyet sınavına girebilme koşulları nelerdir?

Mezuniyetlerine bir dersi kalan öğrencilere; bütünleme sınavından sonra on beş işgünü içinde ve akademik takvimde belirtilen zamanda yapılmak üzere, başarısız dersi için mezuniyet sınavı yapılır.

 Öğrencilerin mezuniyet sınavına girebilmeleri için; ilgili dersin yarıyıl sonu sınavına girebilme şartlarını yerine getirmiş olmaları zorunludur.

5)Kaç dersten mezuniyet sınavına girebilirim?

2012-2013 eğitim-öğretim yılından önce Üniversiteye kayıtlı olan öğrencilerin mezuniyet sınavı hakları en fazla üç ders olarak uygulanır. Bu tarihten sonra kayıt olan öğrencilerin için ise mezuniyet sınavı hakkı yalnızca bir ders içindir.

6)Sınav notuma nasıl itiraz edebilirim?

Sınav notlarına ve harf notlarına ilişkin itiraz ve düzeltme başvuruları, notların ilan tarihinden itibaren üç iş günü içerisinde doğrudan öğrencinin kayıtlı olduğu ilgili bölüm başkanlığına yapılır.

7) Bütünleme  Sınavına  kaç dersten  girebilirim?

Öğrenciler, her yarıyılın sonunda, o yarıyıla ait tüm derslerden bütünleme sınavına girebilirler.

 

8) Bütünleme Sınavına   girme  koşulu nedir?

Bütünleme sınavına girebilmek için; sınavların yapılacağı eğitim-öğretim yılında ilgili derslere yazılım yapmak ve bu derslerin yarıyıl sonu sınavına girebilme şartlarını yerine getirmiş olmak zorunludur.

9) Bütünleme sınavının not değerlendirmesi nasıl yapılır?

Dersler

1)Akademik takvimde belirtilen hafta içerisinde ders yazılımı yapamadım. Ne yapabilirim?

Yarıyıl başlangıç tarihinden itibaren bir aylık süre içinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına dilekçe ile başvuru yaparak kayıt yaptırabilirsiniz. Bu süre geçtikten sonra başvuru kabul edilemez.

2)Dönem başladığında ders kaydımı eksik yaptığımı fark ettim. Ne yapmalıyım?

Yarıyıl başlangıç tarihinden itibaren bir aylık süre içinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına dilekçe ile başvuru yaparak kayıt yaptırabilirsiniz. Bu süre geçtikten sonra başvuru kabul edilemez.

3) İnteraktif derse yazılım ile ilgili sorun yaşıyorum. Nereye başvurmam gerekli?

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvuru yapabilirsiniz. /oidb-iletisim

5) Süreç içinde ders kayıt işlemini yapılmazsa ne olur?

Ders kayıt işlemini gerçekleştirmeyen öğrenciler derslere devam edemez, sınavlara giremez, öğrencilik haklarından yararlanamaz. Bu süre öğrenim süresinden sayılır.

6) Ders kaydı yapmazsam ne olur?

İlk kayıt yılı ders kaydı yapmayan öğrenci pasif duruma düşer,  öğrencilik haklarından yararlanamaz, burs ve yurt işlemleri yapılmaz, dersleri bir sonraki döneme kalır.

7) Ders kaydı yaparken almayı istediğim seçmeli ders görünmüyor. Ne yapabilirim?

Seçmeli derslerde kontenjan uygulaması vardır. Kontenjanı dolan dersi alamazsınız. Alacak seçmeli ders seçmekte sorun yaşıyorsanız bölüm sekreterliğine başvurunuz. /iibf-iletisim

8) Güz (bahar) yarıyılında almayı unuttuğum seçmeli ders yerine bahar (güz) yarıyılında başka bir seçmeli ders alabilir miyim?

Hayır alamazsınız. Eğitim-öğretim planında belirtilen sadece o yarıyıla ait dersleri alabilirsiniz.

9)  4. yılımın sonunda 1 seçmeli/zorunlu dersi almadığımın farkına vardım. Ne yapabilirim?

Eksik almış olduğunuz dersi, dersin açılmış olduğu ilk dönemde almanız gerekir. Bu durum döneminizin uzamasına yol açabilecektir. Bu sorunla karşılaşmamak adına, bölüm web sayfanızdaki Ders Planını veya Ders Kataloğu / AKTS Ders Bilgi Paketi sayfasını inceleyerek almanız gereken ders sayısı ile transkriptinizde almış olduğunuz dersleri her dönem başında karşılaştırarak kontrol etmelisiniz.

10) Bir yarıyılda kaç tane seçmeli ders almam gerektiğini nereden öğrenebilirim?

Bölüm web sayfanızdaki Ders Planı veya Ders Kataloğu / AKTS Ders Bilgi Paketi sayfasından öğrenebilirsiniz. /katalog-aktslisans

11)  1. Sınıfta ders kaydımı kendim mi yapacağım?

1. Yarıyılda ders kaydı öğrenci işleri tarafından yapılır. Fakat 2. yarıyıldan itibaren (2.yarıyıl dahil) ders kaydı öğrenci tarafından yapılır.

12) Bir dönem içerisinde toplam kaç saat ders alabilirim?

40 saat. Fakat azami öğrenim sürelerinin son yılında (7 yıl) bulunanlar ile tüm dersleri aldığında o yarıyılın sonunda mezun olabilecek öğrenciler bu sınırlamadan muaftır.

13)  internetten ders kaydı yaparken seçmeli derslerin yanında zorunlu derslere de yazılım yapmak zorunda mıyım?

  Seçmeli ve zorunlu bütün derslere kayıt yapmak zorundasınız.

14) 2. sınıfın sonunda (4.yarıyıl) genel ağırlıklı not ortalamam 1,80’in altında kaldı, 3. sınıfın (5.yarıyıl) derslerini alabilir miyim?

Hayır alamazsınız. Genel ağırlıklı not ortalamanız 1,80’i aşana kadar 3. sınıftan ders alamazsınız. 4. yarıyıldan sonra bir kez 1,80 genel ağırlıklı not ortalaması tutturmanız durumunda daha kilit sorununu yaşamayacaksınızdır.

Özel öğrenci

  1. Özel öğrencilik için ne zaman başvuru yapabilirim?

Başvurular; öğrencinin üniversitemize bağlı birimden alacağı dersleri de gösterir, kayıtlı olduğu birim yönetim kurulunun olumlu kararı, disiplin durumunu gösterir belge, not çizelgesi (transkript) ve dilekçe ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına, üniversitemiz akademik takviminde belirtilen süre içerisinde yapılır. 

  1. Özel öğrencilik kontenjanı nedir?

Her eğitim- öğretim yarıyılı için özel öğrenci kontenjanları, bölüm veya programın başvurulacak yarıyıla ait kayıtlı öğrenci sayısının % 3 oran değerini geçemez. Kontenjanı aşan başvuru durumunda sıralama ve değerlendirme, öğrencilerin başarı durumu esas alınarak ilgili yönetim kurulu tarafından yapılır. Sağlık sorunu olan öğrencilerde kontenjan sınırlaması uygulanmaz. 

  1. Özel öğrenci olarak kaydı yapılan öğrenciye kimlik kartı verilir mi?

Üniversitemize özel öğrenci olarak kayıt yaptıran öğrenciye Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından geçici öğrenci kimlik kartı verilir. Özel öğrencilik süresi sona eren öğrenci, bu kimlik kartını iade eder.

  1. Özel öğrenci ders alma süreci nasıldır?

Başka üniversitenin öğrencisi iken üniversitemizden ders almak isteyen öğrencinin ve üniversitemize bağlı birimlere kayıtlı olup, başka bir üniversiteden ders almak isteyen öğrencinin; almak istediği ders veya derslerin, kendi programındaki ders veya derslere içerik ve kredi bakımından denk olduğuna, bu ders veya dersleri alabileceğine ilişkin kayıtlı olduğu birim yönetim kurulunun kararı olması gerekir. Özel öğrencilerin bir yarıyılda alabilecekleri derslerin kredileri toplamı, yönetmelikte belirlenen bir yarıyılda alınabilecek maksimum kredi sınırını aşamaz.

  1. Engelli/özel öğrenciyim. Derslerde veya sınavlarda bana yardımcı olacak bir personel bulunmakta mıdır?

Engelli öğrenciler için görevli bir personel bulunmaktadır. Bu personel sizin Fakültedeki irtibat noktanızdır. Derslere ulaşım konusunda size yardımcı olacaktır. Talep edilmesi halinde sınavlarda özel puntolu sınav kağıdı, okuyucu ve işaretleyici gözetmen ataması yapılmaktadır.

  1. Özel öğrencilikle ilgili daha detaylı bilgi almak için yönetmelik var mıdır?

 https://www.ktu.edu.tr/dosyalar/08_00_00_c9744.pdf adresinden, Karadeniz Teknik Üniversitesi özel öğrenci yönergesine erişim sağlayabilirsiniz.