duyurular

22

Şubat

Öykü Yarşması

Maliye Bölümü

ASIM’IN NESLİ V. GENÇLER ARASI ÖYKÜ YARIŞMASI

1) “V. Gençler Arası Öykü Yarışması”na 13-25 yaş aralığındaki tüm gençler katılabilecektir. Yarışma 13- 17 ve 18-25 yaş aralıkları olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecektir.

2) “Asım’ın Nesli” sloganıyla gerçekleştirilecek “V. Gençler Arası Öykü Yarışması” İstiklâl Şairimiz Mehmet Âkif ERSOY’a ithafen düzenlenecektir. Yarışma kapsamında yazılacak eserlerde herhangi bir konu sınırlaması bulunmamaktadır.

3) Başvurular 15.02.2024-03.05.2024 tarihleri arasında gsbbiz.gsb.gov.tr adresinden yapılacaktır.

4) Katılımcılar, gsbbiz.gsb.gov.tr adresi üzerinden www.turkiye.gov.tr (E-Devlet) aracılığıyla başvuru yapabilecektir.

5) 18 yaşından küçük katılımcılar sadece velisi aracılığıyla başvuru yapabilecektir. Yarışmacının velisi gsbbiz.gsb.gov.tr adresinden kendi E-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra “Velayeti Altındaki Kişi Adına” sekmesini işaretleyip gelen ekranda “Gençler Arası Öykü Yarışmaları” logosunu seçip daha sonra katılımcının bilgilerini girerek başvuru yapacaktır. İstenen bilgileri doldurduktan sonra eseri/dosyayı sisteme yükleyecektir.

6) 18 yaşından büyük katılımcılar kendilerine ait E-Devlet şifreleriyle yarışmaya başvuru yapabilecektir.

7) Yarışmacılar, istenen bilgileri doldurduktan sonra eseri/dosyayı sisteme yükleyecektir.

8) Eser/dosya gsbbiz.gsb.gov.tr adresine 03.05.2024 tarihlerine kadar yüklenebilecektir. (Sistem 23.59’da kapatılacaktır.)

9) Yarışmacılar başvuru yaparken yarışma kurallarına ve yazdıkları eserden kaynaklanan telif haklarını (işletme, çoğaltma, yayma, temsil etme, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakları) Bakanlık’a devrettiklerine dair taahhütname-muvafakatnameyi okuyacak ve onaylayacaktır.

10) Eserler her bir kenardan 2,5 cm boşluklu sayfa düzeninde, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacak olup sadece Pdf dosyası olarak yüklenecektir.

11) Eserler en az 3 (üç) en fazla 10 (on) sayfadan oluşacaktır. Eserler Türkçe yazılacaktır.

12) Yarışmacılar, yarışmaya sadece bir eserle bir defa katılabilir.

13) Yarışma başvurusu tamamlandıktan sonra yarışmacılar herhangi bir güncelleme yapamayacaktır.

14) Yarışma kapsamında başvurusu yapılan eserin alıntı veya kopya olduğunun, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiğinin tespit edilmesi durumunda eserler, Seçici Kurula danışılarak Genel Müdürlük Düzenleme Kurulu üyeleri tarafından iptal edilir.

15) Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin, öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda sorumluluk öykü sahibinindir.

16) “V. Gençler Arası Öykü Yarışması”na gönderilen eserler alanında uzman seçici kurul tarafından değerlendirilecektir.

17) Eserler; • Özgünlük (20 Puan), • Olay Örgüsü/Kurgu (20 Puan), • Çevre ve Karakter Betimlemesi (20 Puan), • Üslup/Dil ve Anlatım (10 Puan), • İmla, Noktalama ve Anlatım Bozuklukları (10 Puan), • Sanatsal İfade Yoğunluğu (10 Puan), • Kullanılan Kelime Dağarcığı (10 Puan), kriterlerine göre değerlendirilecektir.

18) Yarışmaya katılanlar “V. Gençler Arası Öykü Yarışması Uygulama Talimatı’nda belirtilen şartları kabul etmiş sayılır. Yarışma Takvimi Başvuru Tarihleri : 15 Şubat 2024 - 3 Mayıs 2024 Sonuçların Açıklanması: 23 Mayıs 2024 Yarışma sonuçları Bakanlık resmi sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.  Ödüller “IV. Gençler Arası Öykü Yarışması”nda her iki kategoride ayrı olmak üzere; Birinci olanlara Dizüstü Bilgisayar, İkinci olanlara Akıllı Telefon, Üçüncü olanlara Akıllı Saat ödülü verilecektir. Her iki kategorisinde 4-20. sıradaki her yarışmacıya 1000 TL değerinde kitap hediye kartı verilecektir.

İrtibat Gençlik ve Spor Bakanlığı Kurumsal İletişim Merkezi (GSB KİM) 444 0 472 İlgili Birim (Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Dairesi)