duyurular

26

Ekim

2023 Yılı TÜBİTAK Yarışmaları Hakkında

Tıp Fakültesi

TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen "Uluslararası Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Yarışları", "Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması" başvuruları başladı.

2005 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, üniversitelerimiz ve kamuoyunda alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmayı, ülkemizin batarya beslemeli araçlar teknolojisinde gelişimine katkı sağlamayı ve katılımcılara mesleki ve sosyal deneyim kazandırmayı amaçlamaktadır. Takımlara 40.000 TL'ye kadar hazırlık desteği, 25.000 TL'ye kadar araç taşıma desteği ve 100.000 TL'ye kadar ödüller verilmektedir. Elektromobil ve Hidromobil kategorilerinde düzenlenen yarışlar, 8 - 12 Mart 2023 tarihlerinde Kocaeli TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde gerçekleştirilecektir.

2016 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması, bu sene herhangi bir kategori ve görev tanımı olmaksızın katılımcıların tamamen hayal ve fikir dünyalarını geliştirerek farklı yapılardaki İHA'larla katılım imkanı sunarak gençlerimizi İHA teknolojilerine yönlendirmeyi, ülkemizin bu alanda sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi arttırmayı ve katılımcılara mesleki ve sosyal deneyim kazandırmayı amaçlamaktadır. Takımlara 50.000 TL'ye kadar destek, 100.000 TL'ye kadar ödüllerin verildiği yarışmalar, Mart 2023'te gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi www.teknofest.org sayfasından duyurulmakta, başvurular 20 Kasım 2022 tarihine kadar https://www.t3kys.com sisteminden alınmaktadır.