miak / mobbıg

MİAK resmi internet sayfası için tıklayınız...
MOBBİG resmi internet sayfası için tıklayınız...

 

XLI. MOBBIG Toplantisi 5-6 Kasım 2015

41. Mimarlık Okulları Bölüm Başkanları İletişim Grubu toplantısı bu yıl 5-6 Kasım tarihlerinde Gediz Üniversitesi ev sahipliğinde İzmir’de gerçekleştirilmiştir.

MOBBİG 41 sonuç bildirgesi için tıklayınız...

   

 


ARŞİV

MOBBİG 40 sonuç bildirgesi için tıklayınız...

MOBBİG 40 katılımcı listesi için tıklayınız....

MOBBİG 38 sonuç bildirgesi için tıklayınız...

MOBBİG 38 katılımcı listesi için tıklayınız....

 

XXXIV. MOBBIG Toplantisi 3-4 Mayıs 2012

34. Mimarlık Okulları Bölüm Başkanları İletişim Grubu toplantısı bu yıl Trabzon’da KTÜ Mimarlık Bölümünde Prof. Dr. Ali Asasoğlu başkanlığında gerçekleştiriliyor.
Mimarlık Okulları Bölüm Başkanları İletişim Grubu, mimarlık eğitimi sorunları, mesleğin durumu, üniversiter eğitimin gelişimi üzerine ortak bir biçimde düşünme isteğinden doğmuş ve bu bağlamda giderek artan bir katılımla bugüne dek sürekliliğini korumuştur.
İlki 15 Mart 1996 tarihinde İstanbul İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen buluşma, kolektif arayış ve ortak çabalar yaratma konusundaki girişimlerin geliştirildiği, 10 Mayıs 1996 tarihinde İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki ikinci toplantının ise, kuruluşun, niyetlerin ve güç birliği isteklerinin açıklık kazandığı bir toplantı olarak anımsanmaktadır. 8-9 Kasım 1996 Magosa Doğu Akdeniz Üniversitesi toplantısı, Kıbrıs’taki Mimarlık Bölümlerinin baştan beri gözlenen katılımcılığını ve bütünleşme isteğini göstermiştir. Son toplantı ise 6-7 Ekim 2011 tarihinde Süleyman Demirel Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş ve bu toplantıda alınan kararla 34. MOBBİG toplantısının Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünde yapılması kararlaştırılmıştır.
MOBBİG toplantıları genel olarak mimarlık eğitiminin niteliğini artırmaya yönelik olarak, öğrenci seçme sistemi, eğitimin süresi, eşkredilendirme ve yatay geçiş, lisansüstü eğitimi gibi konulara odaklanmaktadır.
Bu yıl 34.sü gerçekleştirilecek olan MOBBİG toplantısı kapsamında, açılış konuşmalarının ardından, bir önceki toplantının sonuç bildirgesi okunacak, daha sonra birinci günde sırasıyla; MOBBİG Tarihçesi, Bologna Süreci’yle Mesleki Yeterlilikler Direktifi Arasındaki Bağlantısızlık ve Mimarlık Eğitimi Açısından Çözüm Arayışları, Mimarlık Eğitiminde Tasarım Stüdyoları Üzerine Bir İnceleme, Bologna Süreci ve 6111 Sayılı Yasanın Yan Dal ve Çift Anadal Yönetmeliklerine Etkisi, Mimarlık Eğitiminde Staj, Mimari Tasarım Stüdyosunda Disiplinlerarası Yaklaşımlar başlıklı konular tartışılacaktır. İkinci günde ise; Akademik Yükseltme ve Atama Kriterleri, Mimarlık Eğitiminde Kalite için Kurumsal Yapılar Sistemi başlıklı konular tartışılacak ve MOSAV ve EAAE Veri Girişi konulu bir Workshop düzenlenecektir. MİAK Üyeliği Seçimi sonrasında değerlendirme ve sonuç bildirgesi hazırlanacaktır.

MOBBIG Afiş için tıklayınız...

MOBBIG Program için tıklayınız..

 

XXVII. MOBBIG Toplantisi 6-7 Kasım 2008

XXVII. Mimarlik Okullari Bölüm Baskanlari iletisim grubu toplantisi 06-07 Kasim 2008 tarihleri arasinda Yildiz Teknik Üniversitesi Mimarlik Fakültesi Mimarlik Bölümünün ev sahipliginde Besiktas Istanbul'da yapildi.

Toplantiya MOBBIG temsilcileri MIAK, MIDEKON,TMMOB Mimarlar Odasi temsilcileri katilmistir.

1. Gün

Açilis konusmalarinin ardindan

Birinci oturum Prof.Dr.Mehmet Sener KÜÇÜKDOGU'nun baskanliginda basladi.
Prof.Dr.Nur Esin “Bireysel Gelisimin Süreklilgi ve Mimarlik Egitiminin Süreç Içindeki yeri”
Andrian Joyce, (ACE; Architect Council of Europe) Bas Danismani
“Avrupa Yasal Çerçevesi, Türkiye Girisi ve Mimarlikta Niteliklerin Taninmasi” (European Regulatory Framework, Turkish Accession & Recognition of Qualifications in Architecture)
sunumunu gerçeklestirmistir.

Ikinci oturum Prof.Dr.Ayfer Aytug baskanliginda,
Yrd.Doç.Dr.S.Müjdem VURAL, “II. EAAE; “Association For Architectural Education”nin Ardindan”
Prof.Dr.Semra Aydinli “Mimarlik Egitiminde Yeni Yaklasimlar”
Sunumlari ile devam etti.

Üçüncü oturum Prf.Dr:Orhan HACIHASANOGLU'nun baskanlginda,
Çift Anadal Çalisma Gurubu sunumunu Doç.Dr.Zeynep Uludag,
Lisansüstü Çalisma Gurubu sunumunu Prof.Dr.Semih Eryildiz yaptilar.
Dördüncü oturum IZOCAM A.S. sunumu ile son buldu.


2.Gün

Dördüncü oturum Prof.Dr. Hakki ÖNEL'in baskanliginda basladi.
Mimarlik Egitimi Çalisma Gurubu Sunumu Prof.Dr.Nur Çaglar
“Meslek Pratigi Meslege Kayit ve Kabul Çalisma Gurubu Sunumu Prof.Dr.Orhan Hacihasanoglu
“Meslek Pratigi ve Meslege Kabul Kurulu Sunumu” Necip Mutlu tarafindan yapilmistir.

Besinci oturum Prof.Dr.Emre AYSU baskanliginda sürdü.
Akademik Yükseltme ve Atama Ölçütleri Çalisma Gurubu sunumu Prof.Dr.Zafer Ertürk
MIAK sunumu Prof.Dr.Orhan Hacihasanoglu tarafindan yapildi.

Altinci oturum Prof.Dr.F.Rengin Ünver,Prof.Dr.Semra Aydinli, Prof.Dr.Mehmet Sener Küçükdogu, Porf.Dr:Veyis Özek ve Doç.Dr.Güven Arif Sungur'un katilimiyla yapilan panelde genel bir degerledirme yapildi. Asagdaki konu basliklarina dikkat çekildi.

• MOBBIG toplantilarina katilimin tesvik edilmesi,
• MOBBIG web sitesine islerlik kazandirilmasi, Tarihçenin ve Kurulus- Çalismasi Esaslari Yönergesinin hazirlanmasi,
• MOBBIGin kurumsallasmasi, etkin ve yetkin hale gelmesi,
• Mimarlik Egitiminin süresi ve kapsami (degisen paradigmalari),
• Akademik atama ve yükseltmelerde ölçülemeyen degerler,
• Meslek pratigi ve staj tanimi,
• Enstitüler,
• Kurumlararasi farkliliklar,
• Hareketlilik,

Yedinci oturum Prof.Dr.F.Rengin ÜNVER baskanliginda yapilan degerlendirmeler sonucunda toplantiya katilan temsilciler tarafindan XXVII Mobbig sonuç bildirgesi olusturulmustur.

XXVII Mobbig Toplantisi sonucunda varilan görüsler.

• MOBBIG komisyonlarinin, Tablo 1 deki biçimde düzenlenmesine ve bu komisyonlarda tartisilan konular göz önüne alarak XXVIII. MOBBIG'e çalisma raporlarinin sunmalarina,
• Mimarlik Okullari Dekanlari Konseyi (MIDEKON) “Yeni Bölüm Açma Ölçüt ve Kontenjanlari” çalisma grubuna, MOBBIG'den üye istendi. Bu baglamda “MIDEKON- Yeni Bölüm Açma lçüt ve Kontenjanlari Çalismasi Grubu”na MOBBIG adina, MEHMET SENER KÜÇÜKDOGU'nun katilmasina,
• MOBBIG web sitesine islerlik kazandirilmasi için her dönem ev sahipligi yapan kurumun, MOBBIG web sitesi sekreterligini de üstlenmesine,
• XXVIII. MOBBIG Toplantisi'nin 30 Nisan- 1 Mayis 2009 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlik Fakültesi Mimarlik Bölümü'nün ev sahipliginde Edirne'de gerçeklestirilmesine,
karar verildi.

XXVI. MOBBIG Toplantisi 8-9 Mayis 2008

MOBBIG XXVI. Mimarlik Okullari Bölüm Basakanlari Iletisim Grubu toplantisi 8-9 Mayis 2008 tarihleri arasinda Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlik Fakültesi Mimarlik Bölümünün ev sahipliginde Izmir'de yapildi.

Toplantiya asagidaki egitim kurumlarinin temsilcileri ve MIAK, MIDEKON, TMMOB. Mimarlar Odasi temsilcileri katilmistir:

Dokuz Eylül Üniversitesi , Abant Izzet Baysal Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Bahçesehir Üniversitesi, Balikesir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Dogu Akdeniz Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Eskisehir Osman Gazi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Haliç Üniversitesi, Istanbul Bilgi Üniversitesi, Istanbul Kültür Üniversitesi, Istanbul Teknik Üniversitesi, Izmir Ekonomi Üniversitesi, Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Orta Dogu Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludag Üniversitesi, Uluslararasi Kibris Üniversitesi, Yakin Dogu Üniversitesi, Yasar Üniversitesi, Yildiz Teknik Üniversitesi

1.Gün.

Açilis konusmalarinin ardindan, birinci oturumda Prof. Dr. Orhan Hacihasanoglu Mimarlik Akreditasyon Kurulu – MIAK adina sunumunu gerçeklestirmistir.

Ikinci oturumda MIDEKON'da Prof. Dr. Çetin Türkçü, Prof. Dr. Emre Aysu, Prof. Dr. Tevfik Balcioglu, Prof. Dr. Haluk Pamir 'den olusan ‘Enstitü Çalisma Grubu'nun raporu “Enstitü Kurulma Çalismalari” basligi ile Prof. Dr. Çetin Türkçü tarafindan sunulmustur.

Mazeret bildirerek katilamadigi için Prof. Dr. Zafer Ertürk'ün programda yer alan “Akademik Yükseltilme Ölçütleri” sunumu gerçeklesememistir. Üçüncü oturumda Prof. Dr. Neslihan Dostoglu'nun baskanliginda Prof. Dr. Tamer Gök “Yüksek Ögretimde Kalite ve Akreditasyon” sunumunu yapmis, Doç. Dr. Zeynep Uludag Çift Anadal ve Yandal grubunun sürmekte olan çalismalarini sunmustur.

2.Gün.

Toplantinin ikinci gününde dördüncü oturum mimarlik lisans ve lisansüstü egitimi konularinda Prof. Hakki Önel baskanliginda gerçeklestirilmistir. Bu çerçevede Prof. Dr. Nur Esin “Mimarlik Egitimi ve Niteligi: Egitimde Ögrenciye Yönelik Yeni Açilimlar”; Doç. Dr. Emel Aközer, Doç. Dr. Selahattin Önür, Yrd. Doç. Dr. Mine Özkâr, "Mimarlik Egitiminin Ulusal Gündemi: Mimarlik Egitimi Ulusal Yeterlikler Çerçevesi Çalismasi" ; ve Prof. Dr. Semra Aydinli “ ‘Yetkili' Mimarin Egitimi Üzerine Yeni Arayislar” konulu sunuslarini gerçeklestirmislerdir.

MiAK'ta üyelik süreleri dolan 5 üye yerine seçim yapilmistir. Prof.Dr. Mehmet Sener Küçükdogu tarafindan seçime geçilmeden önce, Mimarlar Odasi Mimarlik Akreditasyon Kurulu Yönetmeligi'ndeki kurulun olusumuna yönelik madde okundu. Adaylar belirlendi. 28 Mimarlik bölümünün temsil edildigi XXVI. MOBBIG toplantisinda 25 üye seçime katilarak oy kullanmistir.

Bu sonuçlara göre MIAK'ta MOBBIG temsilcisi olarak Prof. Dr. Nur Esin, Doç. Dr. Selahattin Önür, Prof. Hakki Önel, Prof. Dr. Orhan Hacihasanoglu, Doç. Dr. Sema Ergönül 2 yil süre ile seçilmislerdir. Seçim belgeleri MIAK sekreteri Tülin Barutçular'a teslim edilmistir.

MIDEKON dönem baskani Prof. Dr. Zekai Görgülü (9 Mayis 2008) MIDEKON toplantisindaki görüsmeleri özetleyerek, bilgi aktardi.

Besinci oturumda Prof. Dr. Mehmet Sener Küçükdogu baskanliginda yapilan degerlendirmeler sonucunda “XXVI MOBBIG Sonuç Bildirgesi” olusturulmustur.

XXVI. MOBBIG Toplantisi sonucunda varilan görüsler:

Katilimcilar, toplanti gündemi içerisindeki sunumlar ve tartismalar sonucunda:

• Asagida isimleri bulunan komisyonlarin çalismalarina devam ederek bir sonraki toplantiya çalisma raporu sunmalarina karar verildi.

Mimarlik Egitimi Komisyonu: Nur Esin, Erkut Özel, Sebnem Hoskara, Lerzan Aras, Sevinç Kurt, Sevgi Lökçe, Nur Çaglar, Kemal Çorapçioglu, Semih Eryildiz, Rengin Ünver, Gediz Urak, Fulya Özmen ve Pinar Dinç

Veritabani Olusturma Komisyonu: Esra Fidanoglu, Nilay Cosgun, Hikmet Gökmen, Müjdem Vural ve Dürnev Atilgan

kademik Yükseltme – Atama Komisyonu: Zafer Ertürk, Ahmet Eyüce, Füsun Alioglu

• Neslihan Dostoglu, Mehmet Sener Küçükdogu, Demet Eryildiz, Zeynep Uludag ve Murat Ulug'dan olusan Çift Anadal ve Yandal Komisyonunun çalisma raporunu bir sonraki MOBBIG toplantisina sunmasina karar verildi. Bu programlari uygulayan kurumlarin bilgilerini komisyona aktarmasi dileginde bulunuldu.

• MOBBIG XXVII Toplantisinin 6-7 Kasim 2008'de Yildiz Teknik Üniversitesi Mimarlik Fakültesi Mimarlik Bölümü'nün ev sahipliginde Istanbul'da gerçeklestirilmesine karar verildi.

 

XXV. MOBBİG Toplantısı 5-6 Kasım 2007

MOBBIG XXV Mimarlik Okullari Bölüm Baskanlari Iletisim Grubu Toplantisi 05-06 Kasim 2007 tarihleri arasinda GÜ Mühendislik Mimarlik Fakültesi Mimarlik Bölümünün ev sahipliginde Ankara'da yapildi.


5 Kasim 2007 Pazartesi

Kayit ve açilis konusmalarindan sonra

• TMMOB Bülent TUNA

“ Mimarlik Mesleginin Gelisimi”

• Prof.Dr.Semih ERYILDIZ

“ XXIV. MOBBIG (Lefke) Sonuç Bildirgesi”

• Prof.Dr.Nur ESIN

“Mimarlik Egitimi Komisyonu Çalismalarinin Aktarimi”

• Yrd.Doç.Dr.Esra FIDANOGLU

“Veri Tabani Olusturma Komisyonu Çalismalarinin Aktarimi”


1. gün Gazi Üniversitesinin Mimarlik Bölümünün uluslar arasi etkinlik sunuslariyla son buldu.


6 Kasim 2007 Sali

• Prof.Dr.Nur ÇAGLAR

“ Mimarlik Egitim Ortamlarinin Güncellenmesinde Ders Programlari ve Derslerin Yeri”

• Metin KARADAG (Mimarlik Vakfi)

“Mimarlik Egitiminde Dersler ve Tarihçeleri”

• Assoc Prof.Dr.Maria VOYATZAKI

School of Architecture, Aristotle University of Thessalonica, Greece

“Towards the Amelioration of the” Pedagogy of Subject Areas in Architectural Education. The Case of Creating a European Network of Construction Teachers”

• Doç.Dr.Emel AKÖZER

“Mimarlik Egitim Programlarinin Gelistirilmesinde Yöntem Sorunu”


2. gün de konulu sunumlar yapildi.


Sonuç:

MOBBIG toplantisindan sonra “Mimarlik Egitim Kurultayi IV” 7-8-9 Kasim 2007 tarihleri arasinda ODTÜ gerçeklestirilmistir.

XXV. MOBBIG toplantisinda sunum basliklarindan da anlasilacagi gibi simdiye kadar yapilan MOBBIG toplantilarinin temalarinin tekrar bir degerlendirilmesi yapilmistir.


XXIV. MOBBİG Toplantısı 30 Nisan /02 Mayıs 2007

XXIV. MOBBIG Toplantisi 30 Nisan - 02 Mayıs 2007 tarihleri arasında Lefke Avrupa Üniversitesinin ev sahipliginde yapilmistir.

Toplantı gündeminde XXIII. MOBBIG toplantısında üzerinde çalışılması kararlaştırılan konularda çalışmalar yapan komisyonların sunuşları eşliğinde aşağıdaki ana başlıklar tartışılmıştır.

* Mimarlık Eğitimi tartışmaları
* Eşkredilendirme Değerlendirmeleri
* Akademik Yükseltme Ölçütleri
* Veri Tabanları Çalışmaları

XXIV. MOBBIG toplantısı bildirgesi bilgilerinize sunulur.

XXIV. MOBBIG toplantısı bildirgesi

MİAK | Mimarlık Akreditasyon Kurulu Çalışmaları

Mimarlik Akreditasyon Kurulu hazirlik çalismalarini tamamlayarak Mimarlik Bölüm ve Programlarinin gönüllü basvurulari ile degerlendirme çalismalarina baslayacak duruma gelmistir.

 MİAK Başvuru Daveti

EK:

 MİAK Akreditasyon Koşulları / Ocak 2007

 MİAK Akreditasyon Süreçleri / Ocak 2007

MİAK Akreditasyon Kurulunun bugüne kadar hazırladığı;

*MİAK Çalışma Esasları
*MİAK Akreditasyon Koşulları
*MİAK Akreditasyon Süreçleri

ve mimarlar Odası 40. Genel Kurulunda kabul edilmiş "MİAK Yönetmeliği" ile ilgili belgeler bilgilerinize dosyalarda sunulmuştur.

 MİAK Akreditasyon Çalışma Esasları

 MİAK Akreditasyon Koşulları 2006*

 MİAK Akreditasyon Süreçleri 2006*

 MİAK Akreditasyon Yönetmeliği

* MİAK Akreditasyon Koşulları ve MİAK Akreditasyon Süreçlerinin son halleri yukarıda verilmiştir.

http://www.miak.org/


 XXIII. MOBBİG Toplantısı 13/14 Kasım 2006

XXIII. MOBBIG Toplantisi 13-14 Kasim 2006 tarihinde Istanbul Kültür Üniversitesinin ev sahipliginde yapilmistir.

MOBBIG XXIII. (Mimarlik Okullari Bölüm Baskanlari Iletisim Grubu) Istanbul Kültür Üniversitesi 13-14 Kasim 2006, toplantisi kapsaminda ele alinan konular;

1.GÜN: Yapilmakta olan çalismalarda gelinen son duruma ait bilgi sunumu

2.GÜN: Mimarlik egitiminde ögretim elemani sorunsalinin tartisilmasi konularinda yogunlasmistir.


Birinci gün de ;

* TMMOB Mimarlar Odasi Bülent TUNA ve MIAK (Mimarlik Akreditasyon Kurulu) Adina Prof.Dr.Orhan HACIHASANOGLU “Akreditasyon”

*MIKEDON (Mimarlik Dekanlari Konseyi), Prof.Dr.Emre AYSU “MIKEDON baglaminda YÖK (Yüksek Ögretim Kurulu) ile Mimarlik Okullari iliskisinde olan ya da olasi sorunlarin ve MOBBIG'in kurumsal kimliginin tartisilmasi”

*Yrd.Doç.Dr.Almula KÖKSAL Hanya Toplantisi (Meeting of Heads of Schools of Architecture in Europe Grete/Hania, 2006

konulu sunuslar ve tartismalar yapilmistir.


Ikinci gün de;

* Prof.Dr.Füsün Alioglu “Mimarlik Egitiminde Ögretim Elemaninin Yetistirilmesi”

* Prof.Dr.Nur Esin “Mimarlik Egitiminde Lisans Programi ile Uzmanlik Alanlarina Iliskin”

*Prof.Dr.Zafer ERTÜRK “Mimarlik Alaninda Yükseltme ve Atama Ölçütleri”, sunuslari ardindan Mimarlik alaninda ögretim elemaninin uygulama olanaklari ve Mimarlik egitiminde uygulama olanaklari

ile ilgili tartismalar yer almistir.


Toplanti bir sonraki toplanti ile ilgili alinan kararlar, dilek ve öneriler ile bitirilmistir.

 XXII. Mobbig Toplantısı Sonuçları

XXII. MOBBIG Toplantisinda yapilan sunus ve tartismalarin yer aldigi TMMOB Mimarlar Odasinin hazirladigi kitapçik seminer salonunda bilgilerinize sunulmustur.

 

XXII. MOBBİG Toplantısı 11/12 Mayıs 2006

XXII. MOBBIG Toplantisi 11-12 Mayis 2006 tarihleri arasinda
Bahçesehir Üniversitesi /ISTANBUL da yapilmistir.

Toplantida yapilan görüsmeler temel olarak;

1. “Mimarlik Akreditasyon Kurulu Yönetmeligi”
. Bülent Tuna TMMOB Mimarlar Odasi
. Orhan Hacihasanoglu ITÜ

  Resim 1 - Resim 2 - Resim 3 

2. “Türkiye'de Mimarlik Egitimine Iliskin Bilginin Açiga Çikartilmasi Sürecinde Veritabani Olusturma Çalismasi”
. Esra Fidanoglu Kültür Üniversitesi
 
3. “Mimarlik Okullari Egitim Programi Taslagi”
. Selahattin Onur ODTÜ
Resim
konularindan olusup metinler ekli olarak sunulmustur.


NOT: “Mimarlik ve Egitim Kurultayi III” tam metnine dijital ortamda ulasmak için: www.mimarlarodasi.org.tr

 MOBBİG Veri Tabanı