duyurular

09

Nisan

TUBİTAK & WILEY Anlaşması

SBE

Değerli Araştırmacımız,

 

TÜBİTAK ULAKBİM tarafmdan EKUAL Projesi kapsammda Ülkemiz araştırma kurumlarının akademik içerikli elektronik bilgi kaynaklarına etkin ve yaygın erişimlerinin sağlanması, ulusal ve uluslararası bilimsel yayın üretiminin etkinleştirilmesi amacıyla dünyanın önde gelen yayınevleri ve veri tabanı üreticileri ile ulusal lisans anlaşmaları ve çalışmaları yapılmaktadır.

Bu kapsamda, bilimsel dergi yayıncılığında  yeni bir model olarak gelişen ve dünyada gittikçe yaygınlaşan ulusal düzeydeki ilk "Oku ve Yayımla" (Read&Publish) anlaşması 2023-2025 dönemi için Wiley Yayınevi ile imzalanmıştır. Anlaşma kapsammda, Turkiye'deki bütün Üniversiteler, Wiley Yayınevinin yaklaşık 1400 e-dergisine lisans döneminde erişim sağlamaya devam edecektir.

Wiley Hibrit ve Gold dergilerinde (Hindawi hariç) Türkiye adresli makalelerden Q1 ve Q2 grubu dergilerde yaym kabulü almış olan Research Article, Review Article, Data Article ve Rapid Publicaitions türündeki makaleler, hiçbir Makale işlem ücreti (APC) ödenmeden "Açık Erişimli" yayımlanabilecektir.

Ayrıca, yukarıdaki kriterleri saglayan TÜBİTAK Projelerinden kaynaklı yayyın çıktıları da bu anlaşma kapsamında değerlendirilecektir.

Saygılarımızla,

 

TÜBİTAK - ULAKBİM