DICOM uyumlu meme kanseri karar destek sistemi

Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Kemal TURHAN'ın yürütücü ve başkan yardımcımız Dr. Öğretim Görevlisi Burçin KURT'un TEZ öğrencisi olarak,  KTÜ Bilgisayar  Mühendisliği öğretim üyelerinden Prof. Dr. Vasıf NABİYEV ve KTÜ Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sibel KUL'un Tez  Danışmanı olarak, ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Ünal Erkan MUMCUOĞLU'nun danışman olarak, Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Ögr. Gör. Yasin Şahin'in bursiyer olarak görev aldığı "DICOM Uyumlu Meme Kanseri Karar Destek Sistemi" isimli SAN-TEZ projesi kapsamında Trabzon'da faaliyet gösteren AKGÜN Yazılım şirketi ile geliştirilen "Akıllı Meme Kanseri Karar Destek Sistemi" (AKGÜN X-EYE MAMO) ile meme kanserinin erken teşhisinde hem hastaların hem de doktorların işini kolaylaştıracak bir sistem geliştirilmiş oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Sanayi Tezleri (SANTEZ) desteğiyle üretilen mamografi görüntülerinde tanı bulmaya yardımcı olan ve kitlenin iyi ya da kötü huylu olma olasılığını değerlendiren "Akıllı Meme Kanseri Karar Destek Sistemi (AKGÜN X-EYE MAMO)", dört yıllık bir çalışmanın ürünü olup hem yurt içinde hem de yurt dışındaki hastanelerde kullanılmaya başlandı.

Üniversiteler bünyesinde gerçekleştirilen araştırmalar, üniversitelerin laboratuvarlarında ve bilimsel veri tabanlarının tozlu raflarında kalmıyorsa ülke için büyük değer taşımaktadır. Üniversitemiz , Sanayi  Bakanlığı ve Akgün Yazılım işbirliği ile gerçekleştirilen çalışma; Kamu, Üniversite ve Özel Sektör işbirliğinin en güzel örneklerinden birisi olup söz konusu sistemin direk sağlık probleminin çözümü için harekete geçtiğini görmek ülkemiz, üniversitemiz ve anabilim dalımız  için son derece gurur verici.

KTÜ Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi ailesi olarak proje ekibinde yer alan araştırmacılarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

https://medimagazin.com.tr/hekim/ktuden-ilk-yerli-mamografi-karar-destek-sistemi-yazilimi-yuzde-99luk-basari-79314

https://www.hukukihaber.net/saglik/ktulu-akademisyenlerden-kanserde-erken-teshis-yazilimi-h317892.html

https://www.haberturk.com/trabzon-haberleri/64820587-ktulu-akademisyenlerden-kanserde-erken-teshis-yazilimiilk-yerli-mamografi-karar-destek

https://www.gunebakis.com.tr/gundem/ktulu-akademisyenlerden-kanserde-erken-teshis-yazilimi-h21843.html