genel tanıtım

 

20 Mayıs 1955 tarihinde kurulan ve 1963 yılında eğitim-öğretime başlayan Üniversitemiz; Teknik Bilimler, Fen Bilimleri, Beşeri Bilimler ve Sağlık Bilimleri branşlarında eğitim hizmeti vermektedir. Ayrıca şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin teknik ara insan ihtiyacını karşılayacak en önemli eğitim kurumlarından olan meslek yüksekokullarıyla geleceğin vasıflı, meslek sahibi bireylerini yetiştirmektedir. Aynı şekilde lisansüstü eğitim veren enstitüleri aracılığı ile de Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yüksek vasıflı insanları ve akademik kadroları geleceğe hazırlamaktadır.

KTÜ, kuruluşundan bu yana altyapı ve nitelikli personel gücüyle, bir yandan uluslararası standartlarda ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim vermekte, diğer yandan da bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetleri ile hem ulusal ve uluslararası bilim literatürüne hem de ülkemizin ve bölgemizin teknolojik gelişimi ve kalkınmasına katkıda bulunmaktadır.

Günümüz dünyasında, yaptığı işi iyi bilmenin yanı sıra kendini en iyi şekilde ifade edebilme, ekip çalışmasına yatkınlık gibi nitelikler aranan özelliklerdir. KTÜ kampüsü ve Trabzon şehri bu anlamda sizler için fırsatlarla doludur. Üniversitemiz eşsiz doğal güzelliklerle dolu kampüsü, sosyal yaşam imkanları, farklı ilgi alanlarına yönelik öğrenci kulüpleri ve geniş rekreasyon alanları ile sizlere sosyal birey olma yönünde çok şey katacaktır.

Bugün 12 fakülte, 6 enstitü, 1 yüksekokul ve 8 meslek yüksekokulu, 2100 kişilik güçlü akademik kadrosu, 81 il ve birçok farklı ülkeden 30 bini aşkın öğrencisi ve 250 bini aşkın mezunu ile ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biriyiz. Köklü geçmişi, oturmuş gelenekleri, eğitim-öğretim deneyimi, altyapısı, mükemmel kampüsü ve nitelikli eğitim-öğretim ve araştırma kadrosu ile bir ekolüz.