haberler

"Karabağ Zaferi'nden sonra Türkiye Azerbaycan İlişkileri" Üniversitemizde Konuşuldu

Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşen "Karabağ Zaferi'nden sonra Türkiye Azerbaycan İlişkileri" konulu konferansa yoğun katılım yaşandı.

Üniversitemizde, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Dr. Rashad MAMMADOV’un iştiraki ile “Karabağ Zaferi’nden Sonra Türkiye Azerbaycan İlişkileri” konulu konferans düzenlendi. Nazım TERİZOĞLU Amfisi’nde gerçekleşen konferansa; Trabzon Valisi Sayın Aziz YILDIRIM, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Doç. Dr. Nuru GULİYEV, kamu kurum temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

‘İş Birliklerini Genişleteceğiz’
Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI “Tek Millet İki Devlet” anlayışıyla Türkiye ile Azerbaycan arasında güçlenen bağları işaret ederek, “Azerbaycan ve Türkiye arasındaki iş birliğinin daha da güçlenmesine vesile olacak, iş birliklerinin önünü açacak bu birliktelik bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir. Hem ülke olarak hem Üniversite olarak Azerbaycan Cumhuriyeti ile kardeş olmaya, iş birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz. Bu coğrafyada istikrar iklimine katkı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi. Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI konuşmasında ayrıca, Üniversitemiz ve Azerbaycan’da faaliyetlerine devam eden üniversiteler arasında imzalanan protokollere dikkat çekti.

Vali Yıldırım Kardeşlik Vurgusu Yaptı
Programda konuşan Trabzon Valisi Sayın Aziz YILDIRIM ise, “Türkiye ve Azerbaycan siyasi ilişkileri bu derin bağların etkisiyle her zaman dostane ve kardeşlik atmosferinde seyretmiştir. Azerbaycan ile tesis edilen üçlü ve dörtlü işbirliği mekanizmaları da bölgesel istikrar, barış ve refaha katkı sağlayan önemli platformlardır. Azerbaycan Türkiye İlişkileri Konferansı bizlerin bu konudaki ufkunu derinleştirecektir. Konferansı sunan Azerbaycan Türkiye Büyükelçimiz Sayın Rashad MEMMEDOV’a ilimizi teşriflerinden ve bu yararlı konferanslarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Dr. MAMMADOV, Önemli Konulara Temas Etti
Açılış konuşmalarının ardından katılımcılara “Karabağ Zaferi’nden sonra Türkiye Azerbaycan İlişkileri” konusu üzerine konferans veren Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Dr. Rashad MAMMADOV, Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin önemli iş birliklerine imza attığının altını çizerek, Karabağ zaferinden sonra Türkiye ve Azerbaycan arasında atılan adımlara ilişkin katılımcılara önemli bilgiler verdi. Konferans, öğrencilerden gelen soruların yanıtlanması ve Trabzon Valisi Sayın Aziz YILDIRIM’ın Büyükelçi Dr. Rashad MAMMADOV’a hediye takdimi ile sona erdi.


30 Kasım 2023