haberler

Rektörümüz, TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı (BİGG) Kapsamında Desteklenen Akademisyenlerimizi ve Öğrencilerimizi Tebrik Etti

Üniversitemiz Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin uygulayıcı kuruluşu olduğu TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı (BİGG) kapsamında 2022 yılı içerisinde destek alan girişimcilerimize, Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI tarafından Tebrik Belgesi takdim edildi.

Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Halil İbrahim OKUMUŞ ve Prof. Dr. Akif CİNEL, Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TTM) Müdürü Prof. Dr. Oktay YILDIZ ile TTM Girişimcilik ve Şirketleşme Modül Koordinatörü Eren YILMAZ ve TTM Proje Uzmanı Güler Tuğba GÜLTEKİN’in katılım sağladığı toplantıda, Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, projeleri desteklenmeye hak kazanan akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ederek başarılı çalışmalarının devamını diledi.

 

Projeler:

Prof. Dr. İbrahim ALP-Maden Mühendisliği Bölümü

Proje Adı: Altın Madenciliğinde Siyanürlemeye Alternatif Teknolojilerin Geliştirilmesi

Dr. Öğr. Üyesi Hasan ÖLMEZ-Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü

Proje Adı: Deniz Dibi Temizleme ve Destek Robotu

Arş. Gör. Serdar DURAK-Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı

Proje Adı: Derin Sinir Ağları Yaklaşımları ile Endoskopik ve Kolonoskopik Görüntülerde Lezyonların Tanınması

Kadir YAZICI-Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü (Yüksek Lisans Öğrencisi)

Proje Adı: Deniz Araçlarının Alt Kısımlarını Temizleyen Otonom Su Altı Robotu

Abdullah ÖKMEN-Makine Mühendisliği (Lisans Öğrencisi)

Proje Adı: Otonom İnsansız Su Üstü Aracı Kullanarak Sucul Ekosistemleri Etkileyen Faktörlerin Ölçülmesi ve İzlenmesi

 

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı

Ekonomiye katkı sağlayacak iş fikirlerinin hayata geçirilmesini ve başlangıç şirketlerinin kurulmasını amaçlayan TÜBİTAK’ın “1512 Girişimcilik Destek (BİGG) Programı” teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini 450.000 ₺ ön ödemeli ve %100 hibeyle desteklemektedir.

Destek süresi en fazla 18 ay olup proje bitiminde çalışır bir prototip üretilmesi beklenmektedir.

Başvuru Kriterleri:

Herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci veya ilgili programlardan mezun olmak.

Daha önce TÜBİTAK 1512 ya da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Programı’ndan destek almamış olmak.

Başvuru tarihi itibariyle herhangi bir şirkette ortaklığı bulunmamak.

Süreç:

Aşama 1 kapsamında; iş fikirleri Uygulayıcı Kuruluş (KTÜ TTM/ETÜ) tarafından değerlendirilerek uygun bulunan iş fikirleri iş planına dönüştürülür.

Aşama 2 kapsamında; girişimci adaylarının iş planları TÜBİTAK’a sunulur ve TÜBİTAK tarafından panel değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonucunda desteklenmesi uygun bulunan iş planları için girişimcilerden kuruluş tanımına uygun şirket kurması istenir.

Aşama 3 kapsamında; 1512 BİGG Programı’nı başarı ile tamamlayan girişimciler, TÜBİTAK 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı’na başvuruda bulunabilir.


27 Ocak 2023