fiziksel yapı

Modern ve güçlü fiziki altyapıya sahip olan Klinik Araştırmalar Merkezimiz iki bölümden oluşmaktadır:

1) Ana Merkez

Tıp Fakültesi Dekanlığı girişi 1. katta yer almaktadır. Sekreterlik, bekleme salonu, yönetici odası, toplantı odası, 5 adet saha koordinatörü odası, bir monitorizasyon odası, ilaç odası, arşiv ve depodan oluşmaktadır (Bkz galeri). Ayrıca, tüm çalışmalar ve çalışma için gereken tüm işlemler merkeze ait veri tabanı üzerinden yürütülmektedir. 

İlaç odasında, soğuk zincir (2-8 ⁰C ve -20 ⁰C) ve oda sıcaklığında (15-25 ⁰C) saklanan ilaçlar bulunmaktadır.

Arşivde bulunan dolaplar, yangına dayanıklı ve çelik olup, araştırma dosyaları ve çalışma ekipmanları bu dolaplarda muhafaza edilmektedir.

İlaç odası ve arşivin sıcaklık ve nem oranı düzenli olarak kontrol edilmektedir.

2) Klinik Araştırma Hasta Ünitesi

Hastane binası A blok giriş katında yer almaktadır. Oldukça merkezi ve hastaların kolay ulaşabileceği bir konuma sahiptir. Klinik çalışmalara dahil edilen hastaların ayaktan takip ve tedavilerinin yapıldığı bu birimde; sekreterlik, hasta karşılama bölümü, ve bekleme alanı, uygulama ünitesi ve laboratuvar bulunmaktadır. 

Uygulama Ünitesinde; muayene, ilaç uygulaması, kan alımı, EKG çekimi, vital bulgu takibi gibi işlemler yapılmaktadır.

Laboratuvarda; gönüllülerden alınan materyallerin, muhafaza edilmesi ve merkez laboratuvara gönderimi uygun şartlar altında yapılmaktadır.

Merkezimizde, gizlilik ve güvenlik tedbirleri alınmış olup; merkeze, ilaç odasına, arşiv odasına ve Klinik Araştırma Hasta Ünitesine girişler ayrı ayrı şifreli kapılar ile sağlanmaktadır.

Merkezimizdeki çalışmalar, yirminin üzerinde saha koordinatörü ve hemşirelik hizmetleri desteği ile sürdürülmektedir.

Klinik Araştırmalar Merkezinin bulunduğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi; Uluslararası düzeyde sağlık hizmeti sunan bölgenin referans hastanesi olup, 850 yatak kapasitesine, günlük 4000’den fazla poliklinik başvurusuna ve geniş yelpazede hasta çeşitliliğine sahiptir. Üst düzey tetkik ve tedavi imkanları, uluslararası standartlarda laboratuvar altyapısı ve cihaz envanteri sayesinde, klinik araştırmalar açısından önemli bir uygulama ve araştırma merkezidir.