erasmus+ genel bilgi

Erasmus+ Nedir?

Erasmus+ programı üniversite öğrencilerinin Avrupa ülkelerinde eğitim almasını sağlayan bir değişim programıdır. Aynı zamanda üniversitede tam zamanlı görev yapmakta olan personele yurt dışında eğitim alma veya ders verme olanağı sağlar.

2007-2013 yılları arasında LLP Erasmus ismiyle devam eden program 2014 yılından itibaren Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen diğer tüm programları da çatısı altında toplayarak Erasmus+ adı altında devam etmeye başlamıştır.

LLP Erasmus döneminde Türkiye sadece Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile öğrenci yada personel değişimi faaliyetinde bulunmaktaydı. Erasmus+ döneminde en belirgin farklar arasında artık Türk üniversitelerinin Avrupa Birliğine aday ülkelerle yada aday veya üye olmayan diğer Avrupa ülkeleriyle değişim gerçekleştirebilecek olması yer almaktadır. Ayrıca Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen Avrupa dışındaki bölgelerde yer alan ortak ülkelerle değişim yapılacak olması diğer en önemli yenilik olarak dikkat çekmektedir.

Erasmus+ programı kapsamında hareketlilik faaliyetleri aşağıdaki gib tanımlanmıştır:

1) Erasmus+ Öğrenci Öğrenim Hareketliliği: Öğrencilerin hareketliliği kapsamında yurt dışında ortak bir üniversitede eğitim dönemi veya öğrenim
2) Erasmus+ Öğrenci Staj Hareketliliği: Öğrencilerin hareketliliği kapsamında yurt dışında bir şirkette veya herhangi ilgili bir işyerinde staj
3) Erasmus+ Personel Ders Verme Hareketliliği: Personel hareketliliği kapsamında ders verme dönemleri
4) Erasmus+ Personel Eğitim Alma Hareketliliği: Personel hareketliliği kapsamında eğitim alma dönemleri


* KTÜ Erasmus+ Programı Süreç Rehberleri'ne erişmek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.