kütüphane veri tabanlarına ulaşım için proxy ayarı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mensuplarının; Kütüphanemizle aboneliği  bulunan elektronik bilgi kaynaklarına (veritabanları, e-dergiler, e-kitap) kampus dışından erişimini sağlayan bir sistemdir.  Proxy server adı verilen ayrı bir servis üzerinden erişim sağlanmaktadır.

Üniversitemiz dışından kütüphanemizin üye olduğu elektronik bilgi kaynaklarına erişim hizmetlerinden faydalanmak için kullanılan browser da proxy ayarı yapılması gerekmektedir.

 

Kampus Dışı Erişimden Yararlanırken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

Kütüphanemizin abone olduğu elektronik bilgi kaynakları (veritabanları, e-dergiler, e-kitaplar, e-tezler); Üniversitemiz ile Firmalar arasında önceden hazırlanmış bir takım standart anlaşmaların imzalanmasından sonra erişime açılmaktadır. Herhangi bir kural ihlali ya da yanlış kullanımlar gerek Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni gerekse kullanıcılarımızı yasal sorumluluk altına sokacak ve erişim tüm kullanıcılara kapanacaktır. Bu yüzden veritabanlarını kullanırken:

  • E-postanıza ait kullanıcı adı ve şifrenizi başkalarına vermeyiniz.
  • Veritabanlarından makale indirirken telif haklarına dikkat ediniz.
  • Bazı veritabanlarının çıkış işlemleri kendi üzerinden yapılmaktadır. Veritabanlarından çıkış işlemlerinizi yaparken sistem üzerinde varsa mutlaka "log out", "exit" vb. seçeneklerini kullanarak işlemlerinizi tamamlayınız.

 

Farklı Internet Browserlar için  Proxy Ayarların Yapılması

 

İnternet Explorer ayarı

  • Araçlar/İnternet seçenekleri
  • Bağlantılar/Yerel ağ ayarları
  • Otomatik proxy ayarını (http://risc01.ktu.edu.tr/proxy.pac) olarak giriniz.

 

3G modem ile yapılan bağlantılar için;

 

Kullanıcı adı ve şifre

  • Akademik ve idari personel kullanıcı adı olarak e-posta adreslerinin @ işaretinden önceki kısmını
    (Örneğin bim@ktu.edu.tr için bim)
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri kullanıcı adı olarak öğrenci numaralarını, şifre olarak ta interaktif derse yazılım şifrelerini kullanacaklardır.

 

 

Mozilla Firefox için TIKLAYINIZ

 

Google Chrome için TIKLAYINIZ

 

Macintosh için TIKLAYINIZ

 

 

Proxy Server Kullanımı Hakkında Bilgi

Bu hizmeti sadece elektronik bilgi kaynaklarına ulaşmak için kullanınız. Bunun dışındaki kişisel işlemleriniz için bu servisi kullanmayınız. Mevcut ayarlar ile birlikte veritabanı erişimi dışındaki işlemlerinizi bu servis üzerinden gerçekleştirirseniz kampüs networkünde gereksiz bir trafik yaratmış olursunuz. Kaynaklara erişim dışında bu servis için bir takım kısıtlamalar mevcuttur.  Bundan dolayı özel kullanımlar için yapacak olduğunuz işlemler için kullanmış olduğunuz proxy ayarlarını geri almanız yada  Proxy ayarları yapılmamış başka bir browserdan erişmenizi tavsiye ederiz.

Örnek :  
Internet Explorer  (Normal erişim)
Mozilla Firefox  ( Veri tabanları için Proxy ayarı )