mezunlarımız bölümümüzü anlatıyor

Merhabalar ben Hazal Yaşar, 2021 yılı Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezunum. Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi olarak hem yönetim disiplinini hemde bilişim disiplinini birlikte görmenin çok    büyük faydalarının olduğunu düşünüyorum. Ağırlıklı olarak yazılım derslerinin olması iş hayatında çok daha kolay iş bulmamıza olanak sağlıyor. Bunun yanında bilgisayar mühendisi yazılım mühendisi ile aynı pozisyonlarda çalışabiliyorsunuz. Özellikle bir de bunun yanında yönetim derslerinin olmasıda şirket disiplinini bilmemize ve bir şirkette çalışırken hem yönetim tarafında yer almamıza hemde bunun yanında yazılım tarafında da yer almamıza destek veriyor. Öğrenim hayatım boyunca okuldaki hocalarım sayesinde yönetim ve bilişimi birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak gördüm. Bunun faydalarını da şuan ki iş hayatım da görüyorum. Şu anda Türkiye’nin en büyük bilişim şirketlerinin olduğu bir platformda sağlık bilişimi sektöründe bulunan bir firmada ARGE bölümünde Yapay Zeka alanında Yazılım Geliştirici olarak çalışıyorum. Kariyer hedefim de ise kendimi daha da çok geliştirip uluslararası iş yapan kendi yazılım şirketimi kurmak aynı zamanda üniversitede öğretim görevlisi olmak istiyorum.

 

Merhabalar ben Yasemin YÜRÜK, Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 2021 yılı mezunuyum. Öncelikle bölümümün ne kadar değerli olduğunu şuanki çalışma hayatımda çok net anlamış bulunmaktayım. 4 aylık Yazılım departmanındaki iş tecrübemden sonra 2022 yılı Temmuz ayı itibariyle 7 aydır Grafik Tasarım departmanında çalışmaktayım. Bu departman geçişi sırasında hiç zorlanmayıp hemen adapte olmamdaki en büyük etken bölümümüzün geniş çerçevesi sayesinde hem yönetim hem bilişim alanlarında çok fazla iş olanağı sağlaması ve tüm bu alanların alt yapısının eğitim sırasında öğretilmesidir. Şu anda çalışmakta olduğum mevcut şirketim; Valiliğin destekleriyle harika ufuklar açan, Türkiye’nin yerli otomobilinin üretildiği bir platformda yer almaktadır.  Grafik Tasarım departmanında çalıştığım şirketimiz sağlık bilişim sektöründe 20-25 çalışan ile birlikte geliştirmeler yapan bir şirkettir. Kariyer hedefim ise; çalıştığım şirketlerde tecrübemi kazanarak bir Grafik Tasarım ajansı açmak ve tek başıma ismimle bir marka olup yurtdışında ismimi duyurmaktır. Böylece hem ülkemizde Grafik Tasarım sektörünün gelişmesini sağlayıp hem de ülkemize maddi manevi değeler kazandıracağım.

 

 

Merhabalar ben Egemen Balcı, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü ile birlikte programlama ve algoritmayla tanıştım. Bu bölümde programlamanın yanı sıra proje yönetimi içerisinde kullanılan metodları derslerimizde gördük. Böylece mezun olduktan sonra bu alanda bir işe girdiğimde daha önceden burada kullanılan metodları ve süreci gördüğüm için adaptasyon sürecim çok daha hızlı oldu. Üniversitedeki eğitim hayatım boyunca hocalarımızın da yönlendirmeleriyle Python, SQL gibi dilleri kullanıp çeşitli projeler yaptık. Bazen buradaki projeleri keşke daha fazla çeşitlendirseydim desem de vaktimin bir kısmını da üniversitede sosyal aktivitelere ayırdığım için pişman değilim :). Üniversitedeyken pandemi nedeniyle ne yazık ki son 1.5 seneyi uzaktan eğitimle tamamladık. Bu süreçte evde bolca vaktimiz olduğu için staj arayışlarına girmiştim ve şu anda çalıştığım siber güvenlik firmasında staj yapma fırsatı bulmuştum. Bu firmada üniversitenin son senesinde yaklaşık 7 ay boyunca staj yaptım. Staj sürecinde bolca oltalama senaryosu hazırladım. Oltalama senaryolarından biraz bahsetmem gerekirse, hepimizin mail kutusuna gelen, orjinaline çok benzeyen fakat farkındalık ölçmek üzere düzenlenen sahte mailler olarak söyleyebiliriz. Firma bu senaryoları kendi müşterileriyle paylaşıyor ve o firmalarda çalışan bilgi güvenliği ekibi kendi kullanıcılarının bu tip sahte maillere karşı farkındalığını ölçüp yöneticilerine raporlayabiliyorlar. Böylece firmada en zayıf halka olan departmanı ve kullanıcıları tespit edip yine aynı ürün üzerinden onlara eğitim ataması gerçekleştirebiliyorlar.Mezun olduktan sonra çalıştığım firma, yaptığım senaryoları beğendi ve beni müşteri tarafında değerlendirebileceklerini söylediler. Şu anda burada tam zamanlı "Support Engineer" olarak çalışıyorum. Müşteriler ürünü kullanırken eğer bir sorunla karşılaşırlarsa ilk muhattapları ben oluyorum ve onlara destek sağlıyorum. Siber güvenlik gerçekten çok büyük bir sektör ve ben bu sektörde çok yeni sayılırım. Bu alanda kendimi geliştirip her yerde geçerliliği olan CEH sertifikası gibi sertifikaları almak istiyorum. Bunun yanında ek olarak her zaman hayalimde olan ve boş zamanlarımı değerlendirdiğim Unity ve C# dillerinde de kendimi geliştirip çeşitli Hyper-casual oyunlar yapmaya çalışıyorum.

 

 

Merhabalar ben Muhammed Raşit Tüzül, 2021 yılında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden üçüncülük ile mezun oldum. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü yazılım geliştirme sürecine dâhil olmak için gerekli alt yapıyı kazandırırken aynı zamanda işletmelerin yazılım süreçlerini yürütürken hangi yöntemleri ve karar mekanizmalarını neden ve nasıl kullandıklarını öğrenmemi sağladı. Eğitim sürecinde zaman zaman hayata geçirdiğimiz projeler edindiğimiz teoriyi bunun ötesine taşıyıp pratiğe dökmek meslek hayatına çok rahat uyum sağlamama yardımcı oldu. Henüz 4.sınıfın ilk döneminde lisans programına devam ederken, Şubat 1 2021 tarihinde eğitim ve eğlence sektöründe faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinde tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. Çalıştığım firma mobil platformlar için video oyunlar geliştirmekte. Bu firmada Game Developer olarak çalışmaktayım, bu kapsamdaki sorumluluklarım oyunların yazılım alt yapısının oluşturulmasına katkıda bulunmak, oyun mekaniklerin programlanması, diğer ekiplerin (Ses, çizim vs.) çıktılarının oyunlara entegre edilmesi ve diğer Game Developer'ların geliştirme faaliyetlerini kolaylaştıracak araçların ve sistemlerin geliştirilmesini kapsıyor. İleride daha büyük ve daha eğlenceli projeler geliştirerek daha fazla insana keyifle oynayacakları video oyun tecrübeleri sunmayı hedefliyorum.

 

 

Merhaba ben KTU YBS 2021 mezunu Rukiye Bayraktar,
Pandemi mağduru bir mezun olarak YBS bölümünün bana kattığı bir çok şeyden biri; bölümün geleceği ve gelişen teknolojiyi iş dünyasına girmeden bana göstermesiydi. Bölümün en sevdiğim yönlerinden birisi bölüm hocalarının her an her yeni çıkan gelişmeyi yakından takip edip öğrencilere anlık olarak aktarmasıydı. Bol iletişimli ve her öğrenciyi yakından takip eden bölüm hocaları bölümü öğrenciyi her alanda bilgilendirmesini sağlayacak şekilde tasarladılar ve bu her açıdan benim iş dünyasında bolca işime yaramasını sağladı.
Ben şu an Bursa’da bulunan bir Yazılım & Ajans firmasında 2 yıldır çalışıyorum. Şirket içerisinde bir çok pozisyonda bulundum, gerek İK gerek Yönetici Asistanlığı, gerek Denetim Müdürü bu alanların hepsinde bölümden öğrendiğim bir çok işletme yönetimi tüyolarını kullandım. Şu an aktif olarak kreatif asistanlığı yapıyorum, AR-GE bölümüne yardımcı oluyorum. Kariyer hedefim mezun olduğum bölümümün bana öğrettiği gibi yeni teknolojik dünyada her an her gelişmeyi takipte kalarak kendimi güncel tutmak ve kariyerimde emin adımlarla yukarı tırmanmak. YBS mezunu olarak bölümümün bana kattıklarıyla kariyerimi şekillendirmeye devam ediyorum.

 

 

Merhabalar ben Mehmet Erdem Akın, bölümü kendi araştırmam üzerine keşfetmiştim. Yazılım ve İşletme alanları arasında bir nevi köprü vazifesi görüyor ve teknolojik yeniliklerin getirdiği değişimlere kolayca cevap verebiliyor.  Özellikle Karadeniz Teknik Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nün ders çeşitliliği ve diğer imkanları son derece güzel. Birinci sınıftan son sınıfa kadar aldığımız dersler çok çeşitli ve birbirini tamamlayarak ilerliyor. Mobil programlamadan yapay zekaya, muhasebeden pazarlamaya kadar çeşitli ve önemli dersler alıyoruz. Bu ders çeşitliliği sayesinde çoğu alanı okulda tanımış oldum ve kendi alanımı keşfettim. Okulda öğrendiğim yazılım/uygulamalı derslerin üzerine katarak ilk önce stajımı, daha sonra ise tam zamanlı işimi mezun olmadan buldum. Şuan bir finansal teknoloji şirketinde Yazılım Geliştirici olarak çalışıyorum ve orada ödeme sistemleri ve çeşitli finansal uygulamalar geliştiriyoruz. Kariyer hedefim, ileride kendi girişimimi başlatarak çeşitli projeleri hayata geçirmek, ülkemize ve insanlığa fayda sağlayacak teknolojik yüksek katma değerler kazandırmak.

 

 

Merhaba, ben Gürhan TEKOĞLU, bölümdeki yazılım, yönetim ve iktisat gibi çeşitli alanlardaki derslerin ve projelerin katkısının yanında öğrenmeyi öğrenerek yetkinliklerimi geliştirdim ve yazılım alanında ilerledim. Çeşitli kurumlarda staj deneyimleri kazandıktan sonra katıldığım global bir bankanın teknoloji şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. Gelecek yıllarda yüksek lisans düzeyinde eğitimime devam ederek yazılım ve yönetim alanlarındaki bilgi birikimimi artırmayı ve hem ülkemizin hem de dünyamızın gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyorum.

 

 

Merhabalar, ben Oğuzcan Uzunöner, bölüm kazanımları olarak şirketlerin yapıları, yazılımın temelleri hakkında donanım elde ettim. Proje yönetim süreçleri ile ilgili aldığımız derslerin sonucunda kazandığımız yetenekleri, internet tabanlı programlama ve mobil programlama dersleri için yapmış olduğumuz projeler üzerinde de kullanarak projenin tasarımı, geliştirilmesi ve kullanıma sunulması aşamalarını okul hayatımızda deneyimlemiş olduk. Mezuniyetimizin gerçekleştiği dönemde Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden birinde staj programı kapsamında "Associate Developer" olarak işe başladım. Kendimi geliştirmek üzere bu yolculuğuma devam ediyorum.

 

 

Herkese merhabalar ben Mustafa Mert KISA, 2018 senesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri maceram 2022 yazı itibariyle sonlandı. Eğitim süremiz boyunca YBS bölümünün artan değeri ve popülerliğine şahit oluyor ve mezuniyetimiz sonrasında bu durumun meyvelerini toplayacağımıza inanıyorduk. 2021 yazında bir firmada blockchain developer pozisyonu için uzun dönem stajyer olarak yer aldım. Daha sonrasında farklı bir şirket ile yollarımız kesişti ve halen blockchain developer olarak pozisyonuma devam ediyorum. Şirketimizin geliştirmekte olduğu metaverse uygulaması ve diğer web 3.0 projeleri için gereken blokzinciri entegrasyonlarını chain ekibi üstleniyor ve bende bu ekibin içerisinde developer olarak yer almaktayım. Kariyer hedefi olarak blokzinciri teknolojisi üzerine teknik becerilerimi en üst seviyeye taşıyarak bu alanda iyi bir geliştirici olarak devam etmeyi ve merkeziyetsiz teknolojilerin inşasında yer almayı istiyorum. İş hayatım boyunca farklı pozisyonlarda birçok YBS mezunu ile tanışma fırsatım oldu. Disiplinlerarası bir bölüm olmamızdan ötürü aldığımız farklı yetkinliklere odaklı derslerin her birimiz için farklı yeteneklerimizi tetiklediğine inanıyorum ve bununda sektöre giriş yaptığımız alanları çeşitlendirdiğini gözlemledim. Çağımızın en büyük isteklerinden bir tanesinin teknik yeteneklerin yanı sıra sosyal becerilerinde olduğunu düşünürsek bölümümüz bu noktada öğrencilerine büyük avantajlar sağlıyor.

 

Merhaba, ben Şükrücan Cebeci, bölümümüzün 2022 yılı mezunlarındanım. 3. Sınıfın yazında Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’nde Stajyer Veri Bilimci olarak çalıştım. 4. Sınıfta ise E-Ticaret alanında faaliyet gösteren bir şirkette Veri Analisti olarak yarı zamanlı çalıştım. Mezun olmama bir ay kala ise Avrupa’da ve Türkiye’de faaliyetlerini yürüten bir bankada Veri Mühendisi ünvanıyla tam zamanlı çalışmaya başladım ve hala devam ediyorum. Veri Uygulamaları Yönetimi departmanında çalıştığım bu ekiple birlikte CRM(Müşteri İlişkileri Yönetimi) uygulamalarının geliştirilmesi noktasındaki milyonlarca kişinin verilerinin Büyük Veri Ambarında depolanması için hazır hale getirilmesi, işlenmesi ve yapay zeka modellerinin oluşturulması noktasında çalışıyorum. Üniversite tercihimde bölümün amacını ve hedeflerini bilerek gelen birisi olarak, eğitim sürecim boyunca beni her zaman sektöre ve yeni görevlere hazırlayan bir akademik programımız olması beni en çok tatmin eden noktalardan birisiydi. Yönetim Bilişim Sistemlerinin multidisipliner bir alan olması sayesinde, sınıf içinde ve dışında göstereceğiniz özenli çaba sayesinde hedeflerinize emin adımlarla yürüyeceğiniz bir fırsatlar deryası olduğunu düşünüyorum. Emin olabilirsiniz ki hocalarımız ve üniversitemiz de, bir şeyler yapmak isteyen sizler için ellerinden gerektiği çabayı göstermek için niyetliler. Yeter ki sizler meraklı ve istekli olun.

 

Merhabalar, ben Yasin Beyazlı.
2022 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldum. Bölüme girmeden önce bilgisayarımı sadece oyun için kullanırdım ve bu nedenle acaba yapabilir miyim diye tereddütler içerisindeydim. Şu an o günümü düşündüğüm zaman iyikide bu bölümü tercih ettiğimi söyleyebilirim. Bölüm ve hocalarımızın sayesinde yazılım alanında ilerleme kararı aldım, eğitim dönemi boyunca okulda yapmış olduğumuz çeşitli projelerin yazılım alanında ilerlememe etkisi çok büyük olmuştu. Şu an online yemek sipariş şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. Kariyer hedefimde bir şirkette CTO pozisyonunda çalışmak var ve bu amaçla gelişimimi sürdürüyorum. Sizlerinde bu bölüm ile birlikte hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir hayat geçirmenizi temenni ediyorum.

 

Merhaba, ben Burak ŞENTÜRK.
2022 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden bölüm üçüncülüğü ile başarılı bir şekilde mezun oldum. Okul hayatım boyunca farklı kurumlarda iş tecrübelerim oldu. Bu tecrübelerim sayesinde içimde ki öğrenme arzusu günden güne artıyordu. Bölümümle ilgili daha fazla araştırma yapıp kendimi nasıl ve hangi alanda geliştireceğime karar vermeye başladım. Okul sürecinde yurtdışı bazlı bir firma ile Siber güvenlik alanında staj deneyimim oldu. Mezun olduktan sonra da bu firma ile çalışmaya devam edip Support Engineer pozisyonunda işe başladım. Sizleride kariyerinizi güzel yerlere getirip ülkemizde güzel işler yapan bireyler olarak görmekten mutluluk duyarım.

 

 

Merhabalar, ben Asya YILMAZ.
2022 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldum. Bölümümüz çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Firmaların birçok departmanında bizlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bölümü tercih edecek arkadaşlar teknoloji ile aranız iyiyse, araştırma yapıp kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız doğru yerdesiniz. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde bunların hepsini yapabilirsiniz. Pandemi zamanında yapmış olduğum gönüllü staj sonrasında birçok deneyim kazandım. Ardından yurtdışı bazlı bir firma ile Siber güvenlik alanında staj yaptım. Şimdi ise yurtdışı merkezli bir firmada IT Support Personel pozisyonunda işe başladım. Kariyer hedefim ise kendimi daha çok geliştirip Proje Yöneticisi olarak çalışmaya başlamak. Bu bölümden mezun olup kariyerinize büyük imzalar atmanızı temenni ediyorum. Kariyer hayatınız boyunca umarım mutlu olduğunuz işlerde çalışma fırsatınız olur. Başarılar diliyorum..