genel bilgi

     

      Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla eğitim vermektedir. Lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere Elektrik-Elektronik Mühendisi unvanı verilir. Elektrik– Elektronik Mühendisliği Bölümü %100 Türkçe ve %100 İngilizce eğitim olmak üzere 2 ayrı programı kapsamaktadır. %100 İngilizce ve lisansüstü eğitime başlamaya hak kazanan öğrenciler yeterli İngilizce bilgisine sahip değillerse İngilizce hazırlık eğitimine tabi tutulurlar. Bu hazırlık sınıfına başlayan lisans öğrencileri bir eğitim öğretim yılı sonunda, lisans üstü öğrencileri ise bir eğitim öğretim dönemi sonunda İngilizce yeterlilik sınavına girerler. Bir dönem sonunda İngilizce yeterlilik sınavını başaramayan lisansüstü öğrencilerine bir dönem daha hak tanınır. Yeterlilik sınavında başarılı olan Lisansüstü öğrenciler bahar ve güz dönemlerinde bölümdeki normal eğitimlerine başlayabilirler.

       Lisans öğrencileri ise bölümdeki eğitimlerine ancak her eğitim-öğretim yılı başında başlayabilirler. Bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfına devam eden öğrenciler İngilizce yeterlilik sınavına alınırlar. Bu sınavda başarılı olan bütün öğrencilere izleyen eğitim-öğretim yılı başından itibaren bölümdeki normal eğitimlerine başlama hakkı tanınır. %100 Türkçe eğitimine başlamaya hak kazanan öğrenciler ise direkt olarak normal eğitime başlar.

      Bölüm, Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsü (Merkez kampüs) içinde yer alan kendi bölüm binasındaki derslik ve laboratuvarları ile her yıl 700 civarında lisans öğrencisine hizmet vermektedir.