bölüm başkanının mesajı

Değerli öğrencilerimiz,

 

Ülkemizin sayılı akredite olmuş araştırma üniversitelerinden KTÜ bünyesinde 2010 yılında kurulan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2023-2024 eğitim öğretim faaliyetlerini güçlü akademik kadrosu, klinik deneyim kazanma fırsatları, ar-ge ve staj imkanları ile sürdürmektedir. Yenilikçi ve güçlü uluslararası ilişkileri ile donanımlı ve başarılı fizyoterapistler yetiştirmeyi hedeflemektedir. KTÜ bünyesinde uygulamalı eğitimi destekleyen köklü ve donanımlı bir bölge hastanesi (Farabi Hastanesinin)’nin varlığı da oldukça önemlidir.

Karadeniz bölgemizin nadide bir köşesi olan Trabzon ilimizde fizyoterapistlik mesleğine önemli katkılar sağlamayı amaçlayan bölümümüzde sizleri hayata hazırlamak için hayat boyu öğrenme anlayışını taşıyoruz. Etik ilkelerden taviz vermeden, toplum sağlığını ve refahını geliştirme, toplumun fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında değişen ve çeşitlenen ihtiyaçlarına uygun sağlık stratejilerinin ve politikalarının üretilmesine katkı sağlama konularında çalışmalar yapma hedeflerini taşıyoruz. Sağlık ordusuna, önce kendine faydalı ve sonrasında insanlığa hizmet odaklı fizyoterapistler kazandırmayı da amaçlıyoruz.

Uygulamalı eğitimin tüm eğitim programının %70’ini oluşturduğu bölümün fiziksel alt yapısı güncel cihazlar ve malzemeler ile donatılmıştır. Kalite sistemi eğitim programı oluşturma ve diğer alt yapı çalışmalarının tümünde işletilerek öğrenci, öğretim elemanı ve yönetim işbirliğinde bir eğitim öğretim süreci oluşturulmuştur. Anatomi, Fizyoloji gibi temel tıp derslerinin KTÜ Tıp Fakültesinin deneyimli öğretim elemanları tarafından donanımlı laboratuvarlarda sunulacak olması temeli sağlam, güçlü bir fizyoterapi eğitimi ve mezun kalitesi için önemli bir değerdir. Öte yandan Trabzon havalimanına yakınlığı, Kampüsteki sosyal ve kültürel faaliyet imkanlarının fazla olması da bu bağlamda önemli bir ayrıcalıktır.

İnsan sağlığının her alanına dokunmaya imkan veren bu kutsal mesleği üniversitemizde dilediğiniz şekilde sürdürebilmenizi umarak sağlıklı ve başarılı bir hayat diliyorum.

 

                                                                                                      Doç. Dr. Arzu ERDEN

                                                                                                  Karadeniz Teknik Üniversitesi

                                                                                                    Sağlık Bilimleri Fakültesi

                                                                                        Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı