haberler

Çevre Haftası Kapsamında Üniversitemizde İki Önemli Etkinlik Gerçekleştirildi

Üniversitemiz, Çevre Haftasını çeşitli etkinliklerle kutladı. KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen workshop etkinliğinde, öğrencilerimiz elektronik atıklardan sanat eserleri oluştururken, Kanuni Kampüsü içinde tesis edilen Kompost Atık Üretim Ünitesinin açılışı da gerçekleştirildi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri, çevre bilincinin artırılması ve sürdürülebilirlik ilkelerinin benimsenmesi için önemli bir fırsat oluşturdu. Üniversitemiz tarafından çevre bilincini artırmak ve sürdürülebilir atık yönetimini teşvik etmek amacıyla Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen programda, üniversitemizin çeşitli disiplinlerinde eğitim alan öğrenciler teknolojik atıkları sanata dönüştürdü. KTÜ Sıfır Atık Koordinatörlüğü öncülüğünde ve paydaşları; Trabzon Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, KTÜ Çevre Sorunları Uygulama Araştırma Merkezi ve KTÜ Öğrenci kulüplerinin katılımıyla gerçekleşen E-Atıktan Sanat adlı workshopta 8 gurupta 24 öğrenci, arızalı veya kullanım dışı elektronik cihazlardan yaratıcı eserler ortaya çıkardı. Workshopta arızalı veya kullanım dışı cep telefonu, bilgisayar, bilgisayar parçaları, elektrikli ev eşyası, adaptör gibi pek çok elektronik atık, öğrencilerin hayal gücüyle birleşerek çevre dostu sanat eserlerine dönüştü. Öğrencileirn çalışmaları sonucunda ortaya konan sanat eserleri düzenleme komitesi tarafından değerlendirildi. E-Atıktan Sanat workshop programına katılan ve derece elde eden öğrencilere KTÜ Senato Salonunda düzenlenen tören ile ödülleri ve katılım belgeleri takdim edildi.

Üniversitemiz Kampüsünde Sıfır Atık Koordinatörlüğü tarafından hayata geçirilen bir diğer çevreyi korumaya yönelik adım ise Kompost Atık Üretim Ünitesinin açılışı oldu. KTÜ Kanuni Kampüsünde üniversite yöneticileri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde, çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik ilkelerinin önemi vurgulandı.

Kompost Atık Üretim Ünitesinde; organik atıkların geri dönüşümü için modern teknoloji kullanılarak kompost üretilecek. Bu ünite özellikle katı yemek atıklarının geri dönüşümünü sağlayarak organik gübre üretimine katkıda bulunacak. Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, açılış töreninde yaptığı konuşmada, çevre bilincinin önemine ve herkesin çevreye duyarlı bir yaşam sürmesi gerektiğine dikkat çekti. Aynı zamanda, çevre sorunlarının çözümünde gençlerin ve eğitimin öneminin altını çizdi. Açılış töreninde konuşan Trabzon Çevre Şehircilik İl Müdürü Uğur KORKMAZ ise, dünya genelinde yaşanan çevre sorunlarının temelinde yoğun nüfus artışının yattığını belirtti. Bu doğrultuda, atık yönetimi ve geri dönüşüm projelerinin önemine vurgu yaparak, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin Sıfır Atık konusundaki başarılı çalışmalarını övdü.

Üniversitemiz gelecek nesillere temiz bir çevre bırakma hedefiyle sürdürülebilirlik alanında öncü bir rol üstlenmek için çalışmalarına devam ediyor

 


04 Haziran 2024