haberler

II. Uluslararası Apiterapi ve Doğa Kongresi Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Yapıldı

Üniversitemiz, II. Uluslararası Apiterapi ve Doğa Kongresi 2024'e ev sahipliği yaptı. Kongre, Nahçıvan’da 2023 yılında gerçekleşen bir önceki kongrenin devamı niteliğinde. KTÜ Apiterapi ve Doğa Araştırma Grubu araştırmacıları tarafından bu yıl gerçekleştirilen Kongre, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne ithaf edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen kongre açılış programına Trabzon Valisi Aziz YILDIRIM, Trabzon Sağlık Müdürü Hakan USTA, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elburs İSAYEV ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elsever ASADOV ve birçok önemli isim katıldı. Ayrıca, arıcılık sektöründen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, araştırmacılar ve arı üreticileri de etkinlikte yer aldı.

KTÜ Apiterapi ve Doğa Araştırma Grubu tarafından düzenlenen Uluslararası Kongrenin Eş Başkanlık görevini; Üniversitemizden, Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi KOLAYLI, Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay YILDIZ ile Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elsever ASADOV üstlendi. Açılış töreninde konuşma yapan Kongre Eşbaşkanlarından Prof. Dr. Sevgi KOLAYLI Kongrenin amacını apiterapi için kullanılan arı ürünlerinin bilimsel bir platformda tartışılması ve ortak kararlar alınması olarak açıkladı. Prof. Dr. KOLAYLI ayrıca bu kongrenin; ülkemizin ürünlerinin uluslararası alanda tanıtılması ve değerinin vurgulanması açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Biz tek millet, iki devlet olarak ilişkilerimizi her geçen gün daha da ilerletiyoruz ifadeleri ile açılış konuşmasında katılımcılara seslenen Üniversitemiz  Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, arı ürünleri ile tedavide; akademinin sahada çalışanlarla işbirliği yapmasının önemine dikkat çekti. Ayrıca, Trabzon Valisi Aziz YILDIRIM da kongrede yaptığı konuşmada, arıcılığın Trabzon'daki potansiyeline dikkat çekti ve üniversitelerin bilimsel katkılarının önemini vurguladı. KTÜ'nün akademik desteğinin şehrin kalkınmasına katkı sağlayacağını belirtti. Vali Yıldırım, mühendislik, sağlık bilimleri ve doğa bilimleri alanlarında araştırma yapan bir grup araştırmacı tarafından kurulan Apiterapi ve Doğa grubuna teşekkür ederek sözlerini bitirdi. Açılış ve protokol konuşmalarının ardından katılımcılar, üreticilerin ve sektör temsilcilerinin ürünlerinin sergilendiği tanıtım stantlarını ziyaret etti.

Üç gün süren Kongreye; doğa bilimleri, temel bilimler, sağlık bilimleri, apiterapi, arıcılık, alternatif ve tamamlayıcı tıp konularında on üç farklı ülkeden ve Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden uzman bilim insanları iştirak etti. Kongre programında, yüz yüze sunumların yanı sıra Türkiye dışından katılımcılar için çevrimiçi oturumlar da gerçekleştirildi. II. Apiterapi ve Doğa Kongresi sonunda tüm katılımcılara katılım sertifikaları veridi.

Kongre heyeti tarafından Kongrede sunulan bildiriler https://ianco2024.com/ e-kongre kitabında ve tam metin gönderilen bildirilerin ise hakem değerlendirmesi sonrası Journal of Apitherapy and Nature’da yayınlanacağı bildirildi..

 


09 Mayıs 2024