duyurular

04

Ekim

3 Boyutlu Seçici Lazer Ergitme Yöntemiyle Üretimlerimiz Başlamıştır

METAM Müdürlüğü

Eklemeli imalat, geleneksel imalat yöntemlerinde ihtiyaç duyulan çok sayıda makine ve donanıma gereksinim duymaması, atık malzemelerin azaltılması, daha kısa üretim süresi, karmaşık geometriye sahip parçaların kolayca üretimi ve iş gücünün azaltılması gibi avantajları nedeniyle sağlık, havacılık, otomotiv, savunma ve imalat sanayinin ilgi odağı haline gelmiştir.

 

3 Boyutlu Metal Yazıcı ile üretilmiş Co-Cr diş altyapı örnekleri

 

Eklemeli imalat teknolojilerinden biri olan “Seçici Lazer Ergitme Yöntemi” kullanılarak biyomalzeme ve ileri mühendislik malzemelerinin üretimi ile bu yeni teknolojinin üniversitemiz alt yapısına kazandırılması amacıyla Doç. Dr. Temel Varol tarafından KTÜ-Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi’ne (BAP) sunulan “Biyomedikal ve İleri Mühendislik Malzemelerinin Seçici Lazer Ergitme Yöntemi İle Üretimi” isimli alt yapı projesi kabul edilmiş ve desteklenen proje bütçesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Medikal Cihaz Tasarım ve Üretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (METAM) altyapısına “Seçici Lazer Ergitme” cihazı kazandırılmıştır. 

 

Üretilmiş olan diş altyapılarının (Co-Cr) sinterleme sonrası görünüşleri

 

METAM bünyesinde ekim ayı itibarıyla “Seçici Lazer Ergitme” cihazı ile ilgili kurulum ve eğitim süreci tamamlanmış olup metal diş altyapılarının üretimine başlanmıştır.