aday öğrenci

Genel Bilgi

 

1993 yılında eğitim-öğretime başlayan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü dört yıllık programıyla lisans (Mühendislik) eğitimi vermektedir. Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde 1997-1998 eğitim-öğretim yılından itibaren Yabancı Dil Hazirlik Sınıfı (İngilizce) konularak yabancı dille eğitim programı uygulanmaya başlanmıştır. Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına girerek başarılı olanlar doğrudan 1. sınıfa kayıt yaparlar. Bu sınavı başaramayanlar ise bir yıl yabancı dil hazırlık okurlar. 

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla eğitim vermektedir. Lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere Bilgisayar Mühendisi ünvanı verilir.

Lisans ve Lisansüstü eğitime başlamaya hak kazanan öğrenciler yeterli İngilizce bilgisine sahip değillerse İngilizce hazırlık eğitimine tabi tutulurlar. Bu hazırlık sınıfına başlayan lisans öğrencileri bir eğitim öğretim yılı sonunda, lisansüstü öğrencileri ise bir eğitim öğretim dönemi sonunda İngilizce yeterlilik sinavina girerler. Bir dönem sonunda İngilizce yeterlilik sınavını başaramayan lisansüstü öğrencilerine bir dönem daha hak tanınır. Yeterlilik sınavında başarılı olan Lisansüstü öğrenciler bahar ve güz dönemlerinde bölümdeki normal eğitimlerine başlayabilirler.

Lisans öğrencileri ise bölümdeki eğitimlerine ancak her eğitim-öğretim yılı başında başlayabilirler. Bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfına devam eden öğrenciler İngilizce yeterlilik sınavına alınırlar. Bu sınavda başarılı olan ve olamayan bütün öğrencilere izleyen eğitim-öğretim yılı başından itibaren bölümdeki normal eğitimlerine başlama hakkı tanınır. Ancak, İngilizce yeterlilik sınavını hazırlık sınıfı sonunda başaramayan ögrenciler bölümdeki dört yıllık normal eğitimleri süresince bu sınavı alip başarmak zorundadırlar.

Bölüm, Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsü (Merkez kampüs) içinde yer alan bölüm binasındaki derslik ve laboratuarları ile lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine hizmet vermektedir.

Bilgisayar Mühendisliği, dünya ve ülkemizde gelişen ileri teknolojinin temelini oluşturduğundan, bölümden mezun olanlarin çalişma alanları geniş, çalişabilecekleri kurum sayısı yüksektir. Bölümden mezun olanlar tüm kamu ve özel kesim kuruluşlarında, yükseköğretim ve araştırma kurumlarında, tasarım, üretim, kalite kontrol, işletme ve sistem güvenliği aşamalarında görev alabilmektedirler.

Eğitim Öğretim

Vizyonumuz

Ulusal  ve  uluslararası  akredite  olmuş,  diğer  üniversiteler  ve  özel  sektörle  sürekli  iletişim halinde,  uluslararası  çapta  kaliteli  eğitim  veren bölgesindeki  en  iyi  bilgisayar mühendisliği bölümlerinden biri olmak.

Misyonumuz

En  güncel  bilgilerle  donatılmış,  çalışkan,  kritik-analitik  düşünme  becerisine  sahip,  alanında uzman, iyi iletişim kurabilen, problemlere çözüm üretebilen, erdemli mühendisler yetiştirerek ülkemizin ve insanlığın gelişimine katkıda bulunmaktır.

Öğrencilerimiz
Öğrencilerimiz KTÜCEC Bilgisayar Mühendisliği Öğrenci KulübüKTÜSEC Siber Güvenlik KulübüKTÜ-AI Yapay Zeka KulübüKTÜ Google Developer Student ClubKTÜ Dijital Oyun Geliştirme Kulubü  ve çeşitli Öğrenci Kulüpleri gibi topluluklar oluşturarak uluslararası ve ulusal mesleki organizasyonlarla iletişimlerini sürdürmekte ve etkinlikler düzenlemektedirler.

Akademisyenlerimiz

Güncel Akademik Personel listemiz için tıklayınız.

Anabilim Dallarımız

  • BİLGİSAYAR BİLİMLERİ
  • BİLGİSAYAR DONANIMI
  • BİLGİSAYAR YAZILIMI
  • SİBER GÜVENLİK

Staj Programı
KTÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin lisans derecesini alabilmeye hak kazanabilmeleri için tamamlamaları gerekli ders kredisi yanında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Staj Yönergesi kuralları çerçevesinde, Mühendislik eğitimlerine katkıda bulunacak şekilde, pratik bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla, staj (pratik çalışma) yapmaları zorunludur.
Lisans öğrencilerimizin öğrenim süreleri boyunca toplamda 60 günlük staj yapmaları zorunludur.
Staj programı ile birlikte öğrencilerimiz yurtiçi ve yurttışı birçok kurum ve şirkette staj imkanı bulabilmektedir. Staj Faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Değişim Programları
Üniversitemizde öğrenci değişim programları Dış İlişkiler Ofisi Değişim Programları Koordinatörlüğü tarafından yürütülür. Değişim programları öğrencilerimize yurtiçi ve yurttışından eğitim alma ve staj yapma olanağı sağlar. Değişim Programları Koordinatörlüğü bünyesinde:

  • 1) Erasmus+ Değişim Programı Birimi
  • 2) Farabi Değişim Programı Birimi
  • 3) Mevlana Değişim Programı Birimi

olmak üzere 3 farklı birim yer almaktadır.  Değişim programları hakkında ayrıntılı bilgi almak için üniversitemizin Değişim Programları Koordinatörlüğü sayfasına bakabilirsiniz.

Akreditasyon

Bölümümüz MÜDEK tarafından düzenli olarak akredite edilmektedir.

Ders Bilgileri
Bölümümüze ait Ders Bilgi Paketleri, Ders Müfredatları, Ders Uyum Programları, Ders Katologları için tıklayınız.

2023-2024 eğitim-öğretim güz yarıyılı ve sonrasında bölüme başlayacak öğrenciler için geçerlidir 1.öğretim dersleri (Yeni program 

Projeler

Laboratuvar ve Uygulama

Araştırma Üniversitesi statüsündeki üniversitemizde bölüm olarak öğrencilerimizin eğitim-öğretim sürecinde edindikleri teorik bilgileri pratikte de pekiştirmelerini sağlayacak disiplinler arası araştırma ve uygulama imkânları bulunmaktadır.

Bölümümüzde ders olarak okutulan, araştırma amacıyla kullanılan ve öğrencilerin serbest zamanlarında internet ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacakları çeşitli laboratuvarlar bulunmaktadır.

Ders olarak okutulan laboratuvarlar Zorunlu Laboratuvar olarak isimlendirilir. Bu laboratuvarları tüm lisans öğrencilerimiz öğrenim süreleri boyunca farklı dönemlerde ders olarak okumaktadırlar.

Lisansüstü araştırma ve projelerde kullanılan laboratuarlar Araştırma Laboratuvarı olarak isimlendirilir. Bu laboratuarlar ilgli öğretim üyesi gözetimindeki bilimsel araştırmalar ve projeler için kullanılmaktadır.

PC Laboratuvarı, öğrencilerin boş zamanlarında internet ve diğer ihtiyaçlarını karşıladıkları çok sayıda bilgisayarın olduğu bir laboratuvardır. Bu laboratuarda mesai saatleri içerisinde tüm öğrencilerimiz kullanabilmektedirler.

Lisans Laboratuvarlarımız 

Lisans Laboratuvarlarımıza genel bakış için tıklayınız.

 Araştırma Laboratuvarları

Mezunlarımız ve İstihdam

Bilgisayar mühendisliği mezunlarımız, genellikle bilişim ve teknoloji şirketlerinde yazılım geliştirme, donanım tasarımı ve ağ yönetimi gibi çeşitli alanlarda çalışmaktadır. Ayrıca finans sektöründe güvenlik, veritabanı yönetimi ve finansal yazılım geliştirme, sağlık sektöründe tıbbi cihaz tasarımı, sağlık bilgi sistemleri ve dijital sağlık çözümleri, enerji sektöründe enerji yönetimi, otomasyon sistemleri ve enerji verimliliği, otomotiv sektöründe otomotiv yazılım geliştirme ve otonom araç teknolojileri, telekomünikasyon şirketlerinde ağ yönetimi ve iletişim protokollerinin geliştirilmesi gibi çeşitli sektörlerde ve pozisyonlarda görev almaktadır. Bilgisayar mühendisleri, geniş bir yelpazede teknoloji odaklı iş alanlarında başarılı bir şekilde kariyerlerine devam etmektedirler.

Değerli Birkaç Mezun Mühendisimiz:

Oğuzhan Aydın 

Senior Android Developer

INTERTECH

Hadi Doğan Kocabıyık 

Java Developer

Teb Arf

Mustafa Furkan Karakulak 

Java Software Developer

Softtech

Talha Dartay 

Software Engineer

Dallas, Teksas, ABD

Yunus Emre Bay 

Software Engineer

TAV Technologies

Ali Türk 

Software Developer

Orion Innovation

Halime Öztürk Durdu 

Software Engineer

Hepsiemlak

Burkay Durdu 

Senior Software Engineer

Hepsiburada

İkbal CAN 

Expert Software Engineer

Garanti BBVA Teknoloji

Hatice Ufacık 

Software Developer

TEB

Ebru Arslan 

Software Developer

TÜBİTAK ULAKBİM

Gökhan Aydın 

Software Engineer

Ordinatrum

Begüm Mert 

Software Engineer

John Bean Technologies

Leicester, England, United Kingdom

Burhan Günaydın 

Tech Lead

Trendyol Group

 

Ümit SERDAR 

Kıdemli Yazılım Uzmanı

Ziraat Teknoloji A.Ş.

 

Ezgi Cankurban 

Software Test Engineer

ICterra

Fatma Yılmaz 

Senior Software Engineer

Delivery Hero Tech Hub

Merve Özbek 

Business Analyst

MKK GAYRİMENKUL BİLGİ MERKEZİ A.Ş.

Büşra Karagöz 

Test Automation & QA Manager

CicekSepeti.com

İrfan Çini 

React Native Developer

BilgeAdam Teknoloji

Şükriye Akkaya 

Middleware Management

TCMB

Huriye Aker 

Senior Business Analyst

Yapı Kredi Teknoloji

Emre Yalçın 

Senior Software Developer

Turkcell

Zeynep Elif Eyibil 

Bilgisayar Mühendisi

BOTAŞ

Rümeysa Başoğlu 

Senior Software Engineer

Softtech

Emre Aktürk 

Avionics Software Engineer

SIMSOFT

Fatih Atagün 

Arge Mühendisi

Mavi Alp

Mustafa Sevim 

Contractor

DZS

Gökhan Çetin 

Software Architect

Siemens

Gökay Yılmaz 

Computer Engineer

TAV Technologies

Hakan Aydın 

Araştırma Görevlisi

KTÜ/Of Teknoloji Fakültesi

Yazılım Mühendisliği Bölümü

Mustafa Topsakal 

Araştırma Görevlisi

KTÜ/Of Teknoloji Fakültesi

Yazılım Mühendisliği Bölümü

Muhsine Şen 

Business Analyst

pudo

Samet Bektaş 

Senior Information Security Specialist

SoftwareONE

Tanju Uralkaya 

Software Architect

Vakıf Katılım

Murat Has 

Mobile Architect

INTERTECH

Meltem Şeremit Aygün 

Sözleşmeli Bilişim Personeli

Hazine ve Maliye Bakanlığı

Nuri Aygün 

Assistant ICT Specialist

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Ayşegül Topal 

Operations Manager

TEGSOFT

Orhan Yılmaz 

Senior Software Developer

Yapı Kredi

Efsun KULAÇ 

Information Technology Business Analyst

Roche

Birnur UZUN 

Expert Network Security Engineer

INTERTECH

(Tabloya eklenmeyi kabul eden mezunlarımız burakaydin@ktu.edu.tr'ye yazabilirler. Güncelleme Tarihi: 20.12.2023)

Çift Ana Dal ve Yan Dal

Çift Ana Dal ve Yan Dal Programları hakkında (başvuru, kabul ve kayıt koşulları vs.) bilgi sahibi olmak için tıklayınız

Bölüm içi bilgilendirme için tıklayınız.

 

Taban Puanı

Bilgisayar Mühendisliği %30 İngilizce Programı Yıllar İtibarı ile Merkezi Yerleştirme Kontenjan ve Taban Puanları

2021

2022

2023

Kontenjan

Başarı Sırası

Taban Puanı

Kontenjan

Başarı Sırası

Taban Puanı

Kontenjan

Başarı Sırası

Taban Puanı

90

62.959

377,88537

90

55.435

451,30794

90

51.601

457,32318

 

 

 

YÖK Atlas Bölüm Bilgisi

Bölümümüz ile ilgili YÖK Atlas üzerinden bilgi almak için Tıklayınız.