lisans / staj faaliyetleri

Lisans öğrencilerimizin öğrenim süreleri boyunca toplamda 60 günlük staj yapmaları zorunludur.
Staj süreçlerinin idaresi Staj Yönergesi kuralları dahilinde yapılmaktadır. Yönergeyi okumanız tavsiye edilir.
Staj Bilgilendirme Toplantı Kaydı ---> Staj bilgilendirme toplantısı kaydını izleyerek staj süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimizin staj yaptığı bazı kurumlar

 

Staj başvuruları Bilgi Yönetim Sistemi (BYS)’deki “Staj Yönetim Sistemi” modülü kullanılarak yapılır.

Staj başvurusunun sağlıklı bir şekilde alınması için belgeler anlaşılır, tam ve hatasız doldurulmalıdır. Güncel olmayan veya eksik olanlar kabul edilmez. Staj başvuru belgeleri staja başlama tarihinden en az 20 (yirmi) gün öncesinden sisteme yüklenmelidir. 20 günden erken başlayacak stajlar sistem tarafından kabul edilmemektedir. Staja başlama tarihinden en az 20 gün önce başvuruyu yapmak öğrenci sorumluluğundadır ve aksi durumda öğrencinin staja başlama tarihini güncellemesi gerekir.

Yapacağınız staj gün sayısına göre staj başlangıç ve bitiş tarihlerini belirleyiniz. (Staj bitiş tarihi de staj gününe dahildir) Resmi tatil günlerinde staj yapılamaz. Gün hesabı için arama motorları aracılığıyla bulabileceğiniz iş günü hesaplama sitelerini kullanabilirsiniz.

Sisteme firma ve firma yetkilisi bilgilerini doğru ve eksiksiz şekilde giriniz. Firma yetkilisi olarak girdiğiniz kişinin mail adresinin doğru olduğundan emin olunuz. Staj sonlandırma aşamasında yetkili olarak girdiğiniz kişi mail adresiyle sisteme giriş yaparak stajınızı sonlandırmaya onay vermesi gerekecektir. Staj süresince sizinle ilgilenecek olan mühendisin bilgilerinin girilmesi uygun olacaktır.

Başvuru Belgeleri

Başvuru belgelerine buradan erişebilirsiniz.

Staj sonlandırma işlemleri Bilgi Yönetim Sistemi (BYS)’deki “Staj Yönetim Sistemi” modülü kullanılarak yapılır. Öğrenci sonlandırma işlemini yaptıktan sonra başvuru esnasında yetkili olarak belirttiği kişi de mail adresine gelen bilgiler ile sisteme girerek sonlandırma işlemini onaylar.

Staj Teslim Belgeleri

Staj teslim belgelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Stajınız ile ilgili değişiklik taleplerini BYS'deki Staj Yönetim Sistemi'nde yer alan Talepler kısmından oluşturabilirsiniz.
Stajınızda yapmak istediğiniz değişiklik ile ilgili olan konu başlığını seçerek taleple ilgili bilgileri sisteme girebilirsiniz. Talepleriniz için ayrıntılı açıklamayı lütfen açıklama kısmına ekleyiniz.

Staj süresince stajer öğrenciye ücret ödeyen ve Staj Ücretlerine Devlet Katkısı kapsamında, ödenen ücrete karşılık geri ödeme talep eden şirketler aşağıdaki belgeleri buradan ulaşabilecekleri form aracılığıyla yüklemelidirler. Talepler dönemlik olarak değerlendirmeye alınıp geri ödeme hak eden şirketlere ödemeleri yapılır.

Belgeler

 


 

Staj Komisyonu

  • Dr. Öğr. Üyesi Bahar HATİPOĞLU YILMAZ      (Staj Komisyonu Başkanı)
  • Arş. Gör. Samet DİNÇER                         (Üye)  
  • Arş. Gör. Sefa KEKLİK                            (Üye)
  • Arş. Gör. Büşra ÖZKELLEKCİ                     (Üye)

İletişim

  • Staj Yönergesi dikkatlice okunduktan sonra staj ile ilgili tüm sorular staj@ceng.ktu.edu.tr e-posta adresi kullanılarak iletilebilir. Sorular için ayrıca komisyon üyelerine e-posta atılabilir (aynı anda sadece bir komisyon üyesine atılmalıdır). Elektronik posta başlığı ve içeriği ilgili soruyu ifade etmeli, içerikte öğrenci numarası ve adı belirtilmelidir. Özellikle başlık olmayan postalar spam kutusuna düşebilir. Başka bir e-posta adresinden veya sosyal iletişim ağlarından gelen sorulara cevap verilmez.
    Bilgisayar Müh. Sekreterlik Tel No: +90 0462 377 3157
  • Staj Sigorta Birimi Tel No: +90 0462 377 3800