araştırma merkezleri

 

Bölümde yürütülen Bilimsel Araştırma Projeleri için laboratuvarlar kurulmuştur. Bu laboratuvarlarda projeyi yürüten akademik personelin ihtiyaç duyduğu bilgisayarlar ve elektronik cihazlar bulunmaktadır.

 

Bilgisayarla Görü & Örüntü Tanıma Laboratuvarı

Prof. Dr. Murat Ekinci yöneticiliğinde Ar-Ge faaliyetlerine başlanılan laboratuvarda çeşitli kurum ve kuruluşların desteği altında yapılan Ar-Ge çalışmalarında görüntü işleme, bilgisayarla görü, örüntü tanıma, öğrenme ve yorumlama, v.b. konularda algoritmalar ve yazılımlar geliştirilmektedir.

 

Paralel Bilgisayar Laboratuvarı

Prof. Dr. Cemal KÖSE tarafından kurulan "Paralel Bilgisayar Laboratuvarı" adlı laboratuvarda Geniş Ölçekli Paralel Hesaplamalar İçin Genel Amaçlı Uygulama, Geliştirme ve Araştırma Çalışması adlı projede yapılan çalışmalar yürütülmektedir. Paralel Bilgisayar Laboratuvarında 12 adet Pentium-IV 3.2 GHz islemcili 512 MB RAM e sahip bilgisayar bulunmaktadır. Ayrıca paralel uygulamalar gerçeklenecek bilgisayar ağlarının kurulabilmesi için Switchler ve Routerlar vardır.

 

Üç Boyutlu Cisim Bilgilerinin Eldesi ve Modellerinin Üretilmesi

Üç Boyutlu Cisim Bilgilerinin Eldesi ve Modellerinin Üretilmesi adlı projede kullanılmak üzere sekilde görülen VI910 adli 3D Laser Scanner satın alınmıştır.