yazılım mühendisliği mesleği

Yazılım Mühendisi Kimdir? Nerelerde Çalışabilir?

Yazılım mühendisi, başta uzay ve savunma teknolojileri, bankacılık, otomotiv, telekomünikasyon vb. sektörler olmak üzere her alanda kullanılan bilgisayar sistemlerine, yazılım tasarımını hazırlayan, sisteme entegre işlemini gerçekleştiren ve uygulamasını yapan kişidir.   

Yazılım mühendisleri, hazırlanacak yazılımla ilgili müşteri ilişkilerini kurar. Müşteriden gelen talebe göre analiz ve tasarım yapar. Program yazar ve test eder. Yazılım sorunsuz şekilde hazırlandıktan sonra, yönergesini hazırlayarak kullanıcıların eğitilmesini sağlar. 

Yazılım mühendisleri, sistem analisti, sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım ve programlama uzmanı, bilişim teknolojileri uzmanı ve uygulama programcısı olarak hemen her kurum ve kuruluşun çeşitli bölümlerinde çalışma imkanına sahiptirler. Ayrıca bilgisayar yazılımı üreten şirketlerin bilgi işlem merkezlerinde yönetim, veri yönetimi, bilgisayar destekli endüstriyel tasarım ve gerçekleştirilmesinde uygulama mühendisi olarak görev alabilmektedirler. Bankacılık, oyun, e-devlet, elektronik savaş ve savunma sistemleri, sinyal işleme, sağlık bilgi sistemleri, robotik ve yapay zeka gibi içinde yazılım yapılması gereken her sektörde çalışabilmektedirler. Bunun yanında, az bir sermaye ile kendi işlerini de kurabilmektedirler.

Yazılım mühendislerine istihdam sağlayan kuruluşlar arasında başta savunma sanayi, bankacılık, tıp, ulaştırma, perakende, havacılık, oyun, hizmet ve üretim sanayi olmak üzere her türlü özel veya kamu kuruluşları bulunmaktadır. Arzu eden öğrenciler, lisansüstü programlarına kayıt olabilmekte, istedikleri ve uygun oldukları takdirde doktora programlarına kaydolarak, akademik hayata adım atabilmektedirler. Ayrıca eğitim formasyonu alan mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı teknik, endüstri meslek, Anadolu meslek liselerinde ve mesleki eğitim merkezlerindeki ilgili bölümlerde “Teknik Öğretmen” olarak görev yapabilmektedirler.

Yazılım mühendisliği, matematik alanına ve teknolojiye ilgi duyan, mantık yürütme ve tasarım yeteneğine sahip, problem çözmeye meraklı, sosyal, ekip çalışmasına yatkın, yeni fikirlere açık ve kendini sürekli geliştiren bireyler için ideal bir meslektir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Of Teknoloji Fakültesi bünyesinde bulunan Yazılım Mühendisliği Bölümü hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.