araştırmacı dijital kimlik bilgileri tanımlama

Araştırmacı Dijital Kimlik Bilgileri Tanımlama

Bilimsel çalışmaların yayım aşamasında, yazar dokümantasyonu ve kurum adresleri alanlarında yapılan yazım yanlışları, isim benzerlikleri, birden fazla isim ve soyisimli yazarların farklı kullanım biçimleri, değişen (kızlık) soy isimleri gibi sorunları önleyebilmek adına farklı dijital araştırmacı kimlik numaraları geliştirilmektedir.

Google Scholar Citation ID, ORCID (Open Researcher and Contributor ID), Web of Science Researcher ID (Publons) ve Scopus Author ID en çok kullanılan araştırmacı dijital kimlik numaralarından biridir. Bu alanda Ülkemizde YÖK ve TÜBİTAK’ın araştırmacı dijital kimlik bilgileriyle ilgili çalışma ve uygulamaları da mevcuttur.

Araştırmacı ID’lerin kullanımı ve bağlı bulundukları platformlarda yer alan yayın bilgilerinin güncelliği, akademik üretkenliğinin görünürlüğüne, yazar ve kurum performans göstergelerine olumlu katkı sağlamaktadır.

Yazar ID numaraları ticari oluşumlara göre farklı indeksler ya da platformlar altında şekillense de birbirleri arasında yayınlarınızı aktarma ya da senkronize etme özelliğine sahiptir. Geniş kapsamlı, ücretsiz ya da ticari olmayan bir yazar ID ile ilk araştırmacı dijital kimliğinizi oluşturabilirsiniz. Böylece farklı platformlarda sizden yeni bir yazar ID istendiğinde yayınlarınızı yeni platforma kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Aşağıda dünyada ve ülkemizde kullanılan araştırmacı dijital kimlik numaralarının içeriğini, oluşturulmasını ve birbirleri arasında nasıl senkronize edebileceğinizi bulabilirsiniz.

Yazar ID’lerinizi kişisel dosyalarınızda, özgeçmiş bilgilerinizde ya da e-posta imza alanlarında belirterek akademik görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

 

Google Akademik (Google Scholar) Profil Nedir?

Google Akademik (Google Scholar); web üzerinde bilimsel yayınları tarayabilen bir arama motorudur. Aynı zamanda araştırmacılara pek çok ürün içeriğini kullanım kolaylığıyla sağlayan bir platformdur. Akademik Profil oluşturma bu servislerden biridir. Arama motoru üzerinde tarafınıza ait bir profil oluşturarak yayınlarınızın görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Google Akademik Profil ile ORCID ID, Researcher ID ve Scopus ID gibi diğer platformlar arasında yayınlarınızı senkronize edebilirsiniz. Yayınlarınızı hızlıca güncelleyebildiğiniz bu platform sayesinde atıflarınızın takibini de yapabilirsiniz.

Google Akademik Profil Oluşturma, Yayın Ekleme ve Senkronize İşlemleri Kılavuzu için Lütfen TIKLAYINIZ

 

ORCID ID Nedir?

Tamamen ücretsiz bir hizmet olan ORCID Registry alanı tarafından rastgele atanan bir URI olarak tanımlanan ORCID ID’ler ISO standardı (ISO 27729) ile uyumlu 16 basamaklı alfanümerik bir kodlamadır.

2018 yılı itibariyle makale yazar girişlerinde ORCID ID kullanılmaya başlanmıştır. 2019 yılı itibariyle YÖK ile yürütülecek ortak çalışmalarda, ULAKBİM TR Dizin ve DergiPark yazar alanlarında kullanım zorunluluğu getirilmiştir.

ORCID ID Numarası Oluşturma, Yayın Ekleme ve Aktarma İşlemleri Kılavuzu için Lütfen TIKLAYINIZ

 

Web of Science Researcher ID Nedir?

Researcher ID; Web of Science tarafından ücretsiz olarak sağlanan benzersiz bir araştırmacı kimlik numarasıdır. 2018 yılında Web of Science Group, Researcher ID’leri araştırmacıların akran değerlendirmesi ve editörlük kapsamında gerçekleştirdiği işlemleri takip edip doğruladıkları “Publons” platformuna taşıyarak “Clarivate Analytics” çatısı altında birleştirmiştir.

Web of Science Researcher ID; sadece SCI, SSCI ve A&HCI indekslerinde yer alan yayınlarınızı tek bir ID altında birleştirmek için tanımlanmaktadır.

Web of Science Araştırmacı Profili (Researcher ID) Oluşturmak için lütfen TIKLAYINIZ

Web of Science Araştırmacı Profili (Researcher ID) Yazar Kayıtları Düzeltme işlemleri için lütfen TIKLAYINIZ

InCites Üzerinden Atıf, Performans Göstergeleri Raporları Oluşturma Kılavuzu için lütfen TIKLAYINIZ

 

SCOPUS Author ID Nedir?

Scopus Author ID numaraları herhangi bir başvuru ya da kayıt işlemi ile değil veritabanı içindeki hiyerarşiye göre otomatik olarak atanmaktadır. Elsevier yayın grubu sadece indekslediği yayınlar içinde her yazara tanımlayıcı bir numara atamaktadır.

Elsevier yayın grubu altında bir yayınınız bulunuyorsa önce Scopus veritabanı üzerinde yazar araması yaparak yayınlarınızı ve size atanan Scopus Author ID numarasını kontrol etmelisiniz. Birden fazla Scopus Author ID numaranız varsa ya da farklı eşleşen yayınlarınız bulunuyorsa bu durumda Scopus üzerinde hesap oluşturmanız gerekmektedir.

Yazar profilinde değişiklik ya da düzenleme talepleri sadece Scopus hesabı oluşturularak gerçekleştirilebilmektedir. Araştırmacılar; Scopus hesabı sayesinde kendilerine atanan Yazar ID numaralarını düzenleyebilir, tüm yayınlarını tek bir Scopus ID altında birleştirebilirler.

SCOPUS Author ID Görüntüleme ve Düzenleme İşlemleri Kılavuzu için Lütfen TIKLAYINIZ

Scopus Yazar Profili Düzeltme Kılavuzu için Lütfen TIKLAYINIZ

 

YÖKSİS Araştırmacı ID Nedir?

YÖK’ün hazırladığı bir platform olan YÖKSİS ( https://yoksis.yok.gov.tr ) üniversitelerde yer alan akademisyenleri birer “Araştırmacı ID” altında tanımlamaktadır. Yüksek Öğretim Kurumlarında, üniversitelerde yer alan akademisyenler kendilerine ait kişisel bilgileri ve yayınlarını (makale, kitap, bildiri, proje vb.) bu platform üzerinde kaydedebilmektedir.

YÖKSİS üzerinde kaydedilen bilgilerin kullanıcıya sunulduğu arayüz ise “YÖK Akademik Arama” olarak adlandırılmaktadır. Bu arayüz üzerinde tarama yapabilir, üniversite akademik profil bilgilerini inceleyebilir ya da Ülkemizde aynı konuda çalışma yapan araştırmacı bilgilerine ve ortak yazarlara ulaşabilirsiniz. 

YÖKSİS Araştırmacı ID ve YÖK Akademik Arama Arayüzü Bilgileri Kılavuzu için Lütfen TIKLAYINIZ

 

ARBİS Nedir?

Araştırmacı Bilgi Sistemi (ARBİS), 2004 yılından bu yana Türkiye'nin güncel araştırmacı veritabanını oluşturmak amacıyla, TÜBİTAK tarafından tasarlanan ve geliştirilen web tabanlı bir uygulamadır. ARBİS ile Türkiye'de ve yurt dışında görev yapan tüm araştırmacılar tek bir veritabanına kayıt olarak özgeçmiş ve yayın bilgilerini girebilmektedir. ARBİS'e kayıt yaptıran ve bilgilerini güncelleyen araştırmacılar, TÜBİTAK burs ve destek programlarına başvuru yapma, değerlendirme süreçlerinde danışman, panelist, izleyici ya da hakem olarak görevlendirilmenin ilk koşulunu yerine getirmiş olacaktır.

TÜBİTAK ULAKBİM ve YÖK iş birliğiyle; ORCID ID ve Web of Science Researcher ID bilgilerinin ARBİS’e eklenebilmesine yönelik bir güncelleme gerçekleştirilerek önemli sayıda ORCID ID verisinin ARBİS’e aktarılması sağlanmıştır.

ORCID ID ve Researcher ID bilgisi henüz ARBİS’te yer almayan araştırmacıların, uzmanlık bilgileri doğrultusunda TÜBİTAK süreçlerinde görev alabilmeleri açısından, bu dijital kimlik bilgilerini ARBİS’e girmeleri büyük önem taşımaktadır.

ARBİS’e ORCID ID ve Researcher ID Ekleme Kılavuzu için Lütfen TIKLAYINIZ