kampüs dışı erişim

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mensuplarının; Kütüphanemizde bulunan elektronik bilgi kaynaklarına (veri tabanları, e-dergiler, e-kitap, e-tez) kampüs dışından erişim sağlayan bir sistemdir. Erişim, Proxy server adı verilen ayrı bir servis üzerinden sağlanmaktadır. Kampüs dışı erişimden yararlanmak için kullanmakta oldugunuz Internet Browser'ınızda Proxy ayarlarını tanımlamanız gerekmektedir. Kullandığınız tarayıcıya göre yapmanız gereken proxy ayarlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Mozilla Firefox için TIKLAYINIZ

Google Chrome için TIKLAYINIZ

Safari için TIKLAYINIZ

 

Kampus Dışı Erişimden Yararlanırken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

Kütüphanemizin abone olduğu elektronik bilgi kaynakları (veritabanları, e-dergiler, e-kitaplar, e-tezler); Üniversitemiz ile Firmalar arasında önceden hazırlanmış bir takım standart anlaşmaların imzalanmasından sonra erişime açılmaktadır. Herhangi bir kural ihlali ya da yanlış kullanımlar gerek Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni gerekse kullanıcılarımızı yasal sorumluluk altına sokacak ve erişim tüm kullanıcılara kapanacaktır. Bu yüzden veritabanlarını kullanırken:

- E-postanıza ait kullanıcı adı ve şifrenizi başkalarına vermeyiniz.

- Veritabanlarından makale indirirken telif haklarına dikkat ediniz.

- Bazı veritabanlarının çıkış işlemleri kendi üzerinden yapılmaktadır. Veritabanlarından çıkış işlemlerinizi yaparken sistem üzerinde varsa mutlaka "log out", "exit" vb. seçeneklerini kullanarak işlemlerinizi tamamlayınız.