üyelik işlemleri

Kütüphaneye Nasıl Üye Olunur?

KTÜ’de çalışan akademik ve idari personel, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri, pedagoji ve formasyon öğrencileri ve değişim programlarıyla üniversiteye belirli bir süre için gelen öğrenci ve akademisyenler kütüphane üyesidir. KTÜ kampüs kartları aynı zamanda kütüphane kartı olarak kullanılır.

Diğer üniversite öğrenci , öğretim elemanları, araştırmacılar, KTÜ mezunları ve özel sektör mensupları Kütüphane kaynaklarını bina içersinde kullanabilir fakat ödünç alamazlar.

Tüm kullanıcılar, üye oldukları andan itibaren "Kütüphane Kuralları"na uymakla yükümlüdür. Öğrenciler, mezuniyetlerinde veya herhangi bir nedenle okulla ilişiklerinin kesilmesi durumunda ödünç aldıkları yayınları Kütüphaneye iade ederek; Kütüphane'den "İlişiği Yoktur" belgesi almak zorundadır.

Belli bir süre görevlendirme alan, askerlik hizmetini yerine getirmek sebebiyle Üniversiteden uzaklaşan, emekli olarak ya da istifa ederek Üniversiteden ayrılan akademik ve idari personel ödünç aldığı yayınları Kütüphaneye iade ederek Kütüphane'den "İlişiği Yoktur" belgesi almak zorundadır.

Kütüphane Hesabımı Nasıl Kullanabilirim?

1. Katalog Arama menüsünden http://kutuphane.ktu.edu.tr/yordambt/yordam.php “Oturum Aç” sekmesine giderek kütüphane hesabınızı açınız. Öğrenciler için;

                                                               Üye Kodu: “o” harfi ardından öğrenci numarası

                                                      Şifre: 1

 

 

 

 

Akademisyenler için üye kodu; “a” harfi ardından kurum sicil numarası 7 haneli olarak girilmelidir. İdari personel için üye kodu; “ı” harfi ardından kurum sicil numarası 7 haneli olarak girilmelidir. Kurum sicil numaranız 7 haneli değilse başına “0” rakamı ekleyerek 7 haneye tamamlayınız. Kayıtlı tüm kullanıcıların şifresi “1” olarak atanır. “Şahsi Bilgilerim” kısmından şifrenizi değiştirebilirsiniz.
 

2. Kütüphane hesabınızı açtıktan sonra “Şahsi Bilgilerim” sekmesinde ilgili alana e-postanızı yazarak “Güncelle”ye tıklayınız.

 

 

 

 

Kütüphane hesabınızda yer alan e-posta adresinize, kütüphaneden ödünç aldığınız kitapların iade süresine son 2 gün kala uyarı e-postaları gönderilmektedir.

 

“Yayın Ayırtma” İşlemi Nasıl Yapılır?

1. Yayın ayırtma işlemi yapabilmek için kütüphane hesabınızın açık olması gerekmektedir. Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra profil alanında yer alan “Katalog” sekmesine gidiniz. Aramanızı gerçekleştirdikten sonra sonuç listesinde ayırtma yapmak istediğiniz yayının iade tarihine tıklayınız.

 

  

 

2. Katalog detayı alanında yer alan “Ayırt” seçeneğine tıklayınız.

 

    3. Yayın üzerinde başka bir ayırtma bulunuyorsa “Ayırtma Tarihi” ve sıralama sistem üzerinde belirtilmektedir. Sıralama ve tarihleri inceleyerek “Ayırt” seçeneği ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

          4. Yayın ayırtma işlemi tamamlandığında; ödünç alınan yayının, sistem üzerindeki iade tarihi ve tahmini ayırtma süre aralığı belirtilmektedir.

 

 

     5. Profil kısmından “Ayırttıklarım” alanına tıklayarak işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz.

 

 

“Yayın ayırtma” işlemi yapılan kitaplar kütüphaneye iade edildiğinde, yayın ayırtan kişinin kayıtlı e-posta adresine bilgilendirme e-postası gönderilerek “Ödünç Verme Biriminde” 3 gün bekletilmektedir. 3 gün içerisinde yayını almadığınız takdirde yayını ödünç alma hakkı diğer kullanıcıya geçmektedir.

Kullanıcılar ödünç alabilecekleri yayın sayısı kadar ayırma işlemi yapabilmektedir.

Ödünç Verme Birimi’nde bekletilen yayınlar; belirtilen tarihler içinde alınmadığı takdirde süre bitiminde ait olduğu raflara geri gönderilmektedir.