hakkımızda

Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu 29.04.2004 tarihinde 2004/7209 sayılı Bakanlar Kurulu kararının 25447 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmasıyla kurulmuş ve faaliyete başlamıştır. Yüksekokulumuz bünyesinde yer alan Yabancı Diller Bölümü hazırlık sınıfı ve servis dersleri ile İleri İngilizce derslerinin yürütülmesini organize etmektedir.

Kuruluşundan bu yana geçen nispeten kısa sürede, Yüksekokulumuz gerek eğitim-öğretim faaliyetlerinin kalitesini artırmada gerekse uygun fiziksel koşulların oluşturulmasında büyük ölçüde ilerleme kaydetmiştir. Yüksekokulumuz; farklı kapasitelerde, büyük bir kısmı multimedya destekli toplam 56 derslik, toplantı ve etkinliklerde aktif olarak kullanılan 1 konferans salonu, 2 öğrenci çalışma salonu ve 1 Kütüphane ile hizmet vermektedir.

Yabancı Diller Bölümümüz değerlendirme için CEFR standardını (Avrupa Ortak Dil Referansı Çerçevesi) kullanmaktadır. CEFR standartları kapsamında altı referans İngilizce seviyesi (A1-A2-B1-B2-C1-C2) yaygın bir şekilde bir bireyin dil yeterliliğini derecelendirmek için global standart olarak kabul edilmektedir.

CEFR İngilizce seviyeleri tüm modern İngilizce kitapları ve İngilizce dil okulları tarafından kullanılmaktadır. CEFR seviyelerinin ve diğer İngilizce seviye referanslarının Özgeçmişlerde (curriculum vitae, CV, Europass CV) kullanılması önerilir. Diğer global İngilizce değerlendirme şemalarıyla olan eşdeğerleriyle beraber Cambridge ESOL, IELTS ve TOEFL dil yeterlilik seviyesine yönelik CEFR tanımlayıcıları web sayfamız eşdeğerlik sekmesinde ayrıca listelenmektedir.

KTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Yabancı Diller Bölümü Üniversite Sınavını kazanan ilgili Lisans ve Lisansüstü öğrencilerine Avrupa Birliği Ortak Dil Çerçevesi Kriterlerine uygun olarak A1, A2, B1 ve B2 seviyelerinde İngilizce Hazırlık Eğitimi hizmeti sunmaktadır. Hazırlık Muafiyet sınavı sonrasında muaf olamayan öğrenciler seviye gruplarına göre 20-25 kişilik sınıflarda interaktif bir ortamda çağdaş eğitim teknolojilerini kullanarak ders görmektedir. B2 seviyesini başarıyla tamamlayan öğrenciler Hazırlık Eğitimini başarı ile tamamlamış kabul edilmektedir.

KTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Yabancı Diller Bölümü ayrıca Avrupa Birliği Ortak Dil Çerçevesi Kriterlerine uygun olarak A1, A2 Seviyelerinde servis derslerinin yanısıra ilgili bölümlerde B2 seviyesinde İleri İngilizce Derslerinin koordinasyonunu yürütmektedir.

Yüksekokulumuz yabancı dil eğitimi ile ilgili güncel literatürü yakından takip eden ve gelişmelere dair adımları hızla uygulamaya açık, dinamik bir eğitim kurumudur.